Faiz ve Vergilerin Çimentoya Etkisi

2017 yılının Temmuz ayında konut kredisinden yararlanan alıcılar için, konut kredisi faizlerinde psikolojik sınır olan yüzde 1’lik seviye aşılmış olup, yıllık ortalama faizler de yüzde 12 barajını aştı. Psikolojik sınırın aşılması ve katma değer vergisindeki indirimin sona ermesi; konut sektöründe yavaşlamaya neden olmasının yanı sıra çimento sektörünü de etkiledi.

Faizler Yüzde 13,62’ye Ulaştı

Konut kredi faizlerinde yüzde 1’lik psikolojik sınırın aşılması ve yıllık ortalama faizlerin yüzde 12 barajını aşması sonucunda faizlerde yukarı yönlü ivme hız kesmeden devam etti. 15 Aralık tarihinden itibaren faizler yüzde 13,62 seviyesine ulaşmış olup, 1,5 yılın en yüksek seviyesinde yer aldı. Konut kredi faizleri yükseliş eğilimine giriyorken, konutlardaki KDV düzenlemesi de sektör üzerinde etkili oldu. 30 Eylül tarihinde KDV vergi indiriminin sona ermesi ile KDV, yüzde 8’den yüzde 18’e çıktı.

Faizlerin yükselmesi ve KDV vergi indiriminin sona ermesinin ardından konut piyasasında dikkat çeken bir gerileme söz konusu oldu. 30 Eylül tarihinde sona eren KDV indirimini izleyen iki ayda konut satışlarında gerilemeye şahit olundu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine bakıldığında Ekim ayında konut satışlarında gerçekleşen gerilemenin yüzde 5,6 oranında; Kasım ayında ise yüzde 7,5 oranında olduğu görülüyor.

Çimento Sektöründe Gerileme

Faizlerin ve vergilerin durumu çimento sektörünü de etkiledi. Çimento sektörünün önde gelen iki şirketi, hisse performansında Eylül ayından itibaren gözle görülür bir gerileme yaşadı. Afyon Çimento’nun hisseleri Kasım ayında yüzde 24’e varan kayıp yaşarken, Aslan Çimento da Ağustos ayına göre yüzde 27 gerileme yaşadı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz