Samsun Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Mevlüt Oral, kısa süre önce bir açıklama yaparak, emlak piyasasında bir hareketliliğin yaşanması için, konut kredilerinde uygulanan faizlerin yüzde 1’den daha alt bir seviyeye indirilmesi gerektiğini savundu.

Samsun‘da bu yıl Ocak ayında toplam konut satışları geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 22,9 oranında azalırken, bir önceki aya oranla yüzde 46 oranında azalış göstererek 403 adet oldu. Samsun’da bu yıl Ocak ayı ile bir önce yılın aynı ayına kıyasla ipotekli satışı yapılan konut sayısı tam yüzde 75 kadar azalış kaydetti.

Faizler düşmedikçe emlak işleri düzelmez!

Konut satışlarında yaşanan bu düşüş hakkında bir değerlendirme yapan Oral, emlakçıların çok sıkıntılı bir dönem geçirdiği ve konut kredilerinde faiz oranlarının çok yüksek olması, hem alıcıları hem de satıcıları çok zor bir duruma sokuyor. Son zamanlarda çok ufak bir kıpırdama oldu.

Yinede faizler 2,70’lere kadar çıkmıştı ve bugünlerde 1,49’a kadar düştü. Faizler düştükçe piyasa hareketleniyor. Piyasadaki bu hareketliliğin devamı ve artması adına konut kredilerinde faizlerin yüzde 1’in altına düşmesi gerektiği ifade edildi. Aksi taktirde emlak işleri düzelmeyecek!

Bunların yanı sıra başkalarının mülkünü satanlara yönelik çalışmaların devam ettiğini söyleyen Oral, emlakçı olmadığı halde, emlakçı gibi mülk kiralayan ve kiralayıp stanlar bile var. Bunları her geçtiğimiz gün araştırıyoruz ve takip ediyoruz. Kayıt dışı yapılan bu işlerde ağır cezalar uygulanacak, ilk başta 218 TL ve devam ettikçe katlanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz