Bankaların birbiri ardına konut kredisi faiz oranları için indirime gitmesi konut satışlarını da arttırmış durumda. Ekim ayı içerisinde elde edilen verilere göre 130 binden fazla

Düşen Konut Kredisi Faiz Oranları Konut Satışlarını Arttırdı
Bankaların birbiri ardına konut kredisi faiz oranları için indirime gitmesi konut satışlarını da arttırmış durumda. Ekim ayı içerisinde elde edilen verilere göre 130 binden fazla konut satışı gerçekleştirilirken ipotekli konut satışı oranları da rekor oranda artış gösterdi. Konut kredisi faiz oranları için bankaların yüzde 1 seviyesinin altına inmesi ile beraber artan konut satışları Ekim ayında 48 bin sınırını aştı. 
En son böyle bir başarıyı 2015 yılının Nisan ayında 45 bin ipotekli konut satışı ile yakalayan emlak sektörü Ekim ayında tam anlamı ile altın dönemini yaşamış oldu. Ekim ayında gerçekleştirilen toplam konut satışı ise 130 bin 274 rakamına ulaşarak sektörde yüzlerin gülmesine neden oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan konut satışı rakamları ile beraber 2015 yılının aynı ayına oranla konut satışı rakamlarının toplam % 25.1 oranında artış gösterdiği görüldü. 
Eylül 2016 döneminde konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.20 seviyesini görmesi ile beraber kredili konut satışları büyük bir hızla düşmüş, alım için pek çok kişi kredi faiz oranlarının düşmesini beklemeye geçmişti. Beklemede olan kişilerin konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.90 seviyesine çekilmesi ile beraber yeniden alıma geçti. Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Emlak Konut GYO genel müdürü Murat Kurum artışta kendi paylarının da olduğunu belirterek düzenledikleri kampanya kapsamında 900 milyon liralık satış gerçekleştirdiklerini belirtti. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.