Kamu bankalarında ortaya çıkan yüzde 0,99 ve 180 ay vadeden sonra fırsatçılar harekete geçti. Normalde evlerde olan fiyat artışı ev sahibi olmak isteyenleri umutsuzlaştırıyor. Ancak ev hayali kuranlar yüksek fiyat engelinden sonra faizlerde indirim yaşandı. Faizlerde olan düşüş vatandaşları hatta müteahhitleri bile harekete geçirdi. Vatandaşlar tarafından bu durum ilk başta sevindirici bir haber oldu. Fakat ev hayali kuran kişiler, hayallerini gerçekleştireceğini düşünürken gördükleri fiyat artışı sonrasında sevindirici gelen haber hayalleri suya düşürdü.

Müteahhitler tarafından durgunluk, maliyet artışı, yüksek faiz sebebiyle fiyat artışı gerçekleştirmediklerini ve ufak miktarda gecikme ve kaçınmanın yansıdığını gösteriyor. Gayrimenkul Yönetim Kurulu Balkanı Selçuk Hiçdurmaz tarafından bir açıklama geldi. Gelen açıklamada ise şu ifadeler yer alıyor;


Aslında her iki tarafta da bekleyiş hâkimdi. Vatandaş, ev almak için uzun süredir faizin düşmesini kolluyordu. Müteahhit firmalar ise, yıllardır artan maliyetleri fiyatlarına yansıtamıyordu. Bugün gelinen noktada, vatandaşın talebi 0,99 kredi oranı ve 180 ay vade imkânı ile biraz yükseldi. İstanbul’da özellikle ikinci el piyasada ve daha merkezî olmayan bölgelerde satışlar daha hareketli. Bu anlamda bir kıpırdanma var. Diğer taraftan yeni projelerde ve merkezi bölgelerde konut fiyatlarında biraz artışlar gözleniyor. Bu durumdaki bölgelerde hareketlenme daha zayıf. Burada tekrar ‘yine alamıyoruz, yine satamıyoruz’ noktasına doğru eğilim gittikçe artıyor. Başa dönmemeliyiz. Çünkü bu durum da kimsenin faydasına olmaz.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz