Faizsiz Kredi Kullandıran Katılım Bankaları Hangileridir?

Günümüzde bankalar konut alımlarının finanse edilmesinden eğitim masraflarına, ev tadilat giderlerinden sağlık harcamalarına, taşıt alımından acil nakit para ihtiyaçlarına kadar farklı pek çok alanda kredi desteği vermektedir. Ancak bankadan kredi çekmek isteyen kişinin belirli oranda faiz ödemesi gerekir. Dinen faiz vermenin de en az faiz almak kadar günah kabul edilmesi nedeni ile pek çok kişi faizsiz bankacılık hizmeti veren bankalara yönelmektedir. Peki, faizsiz kredi kullandıran katılım bankaları hangileridir?

Türkiye’de Katılım Bankası Olarak Hizmet Veren Bankalar Hangileri?

Dinen faiz haram olduğu için kredi kullanmak isteyen kişiler faizsiz bankacılık sistemi üzerinden kredi kullanmayı tercih etmektedir. Türkiye’de faizsiz bankacılık hizmeti veren bankalar Kuveyt Türk, Albaraka, Türkiye Finans ve Ziraat Katılım bankalarıdır. Bu bankalar üzerinden faizsiz kredi verilmekte olup faiz yerine katılım pay oranı uygulanmaktadır. Yani aslında bu bankalarda kredi kullanımı karşılığında belirli oranlarda sizden para talep etmektedir. Ancak bunun adı faiz değil de kar payı olarak anılır.

Katılım Bankalarının Kar Payı Oranları

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilere yönelik olarak 48 ay vadeli olmak üzere Kuveyt Türk yüzde 1,43 oranı, Albara Türk yüzde 1,60 oranı, Türkiye Finans Katılım Bankası yüzde 1,45 ve Ziraat Katılım Bankası yüzde 1,29 katılım pay oranı ile kredi kullandırmaktadır. Konut kredisi katılım payı oranı ise yüzde 1,17 seviyesinden başlamakta olup yüzde 1,40 seviyesine kadar çıkmaktadır.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz