Ev Takası Nasıl Yapılır?

Konut alım ve satım işlemleri genel olarak konut karşılığı ödeme biçiminde yapılıyor olsa da bazen evlerin takas edildiği de görülüyor. Özellikle farklı şehirlerdeki evlerle takas işlemi yapacak olanların gerekli önlemleri alması ve prosedürü iyice bilmesi gerekiyor.

Ev Takası Nedir?

Konut sahibi, konutunu başka bir konut sahibi ile takas etme hakkına hukuki olarak sahiptir. Fakat bu hakkını doğru bir şekilde kullanabilmek için gerekli tüm araştırmaların yapılması gerekiyor. Takas işleminde takasa konu olan konutların aynı değerde olması şartı aranmıyor, eşitliğin sağlanması için eksik olan para ödenebiliyor. Takas değerlerini eşitleme işlemi, Tapu Sicil Müdürlüğü’nün müdahalesi ile yapılmıyor. Değer eşitlemek için ödenecek olan bedel peşin olarak değil de ileriki bir tarihte ödenecek ise ipotek ettirilebiliyor.

Ev Takası İçin Gereken Belgeler

Farklı şehirlerde olan konut sahiplerinin, ev takası yapabilmek için bulundurması gereken belgeler şu şekilde sıralanıyor;

– İşlemleri yapılacak olan evin tapu senedi, yoksa konutun parsel ve ada numarasını belirten belge ya da malikin sözlü beyanda bulunması.

– Takas yaptıracak iki tarafın fotoğraflı kimliği, pasaportu ya da avukat kimliği ile vesikalık fotoğrafları, vergi numarası, T.C. kimlik numarası.

– Tarafları temsilen başka birileri varsa (kayyum, vasi, vekil) temsille ilgili belge.

Ev Takasının Riskleri

Ev Takas işleminde; konut sahiplerinden biri kara ya da zarar uğrayabiliyor. Emlak işlemlerine ve piyasa değerlerine hakim olmayan yatırımcıların kolay bir şekilde kandırılması mümkün oluyor. Tarafların olası bir haksızlığı önlemek için bu işlerde anlayan birisinin yardımını alarak hareket etmesi gerekiyor. Takas işleminde konut değerleri eşit görünüyor olsa bile, takas edilecek olan konutun bulunduğu ilçenin merkezi olup olmadığı, evin yıpranma durumu ve binanın genel yapısı da inceleme altına alınmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz