Fek Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır?

Fek; terkin etmek olarak da bilinir. Kelime anlamı olarak da; kaldırma, bitirme, sona erdirme, ortadan kaldırma, feshetme ve ayırma gibi anlamlara gelir.
Genelde gayrimenkul işlemlerinde karşılaşılan fek yazısı, ipotek kaydının silinmesi için gerekli olan belgedir. Bu yazı sayesinde, kişinin gayrimenkulü üzerinde olan borcunu ödediği, bankanın ev üzerindeki hak talebinin kalktığı anlaşılır.

Ev satın alma sürecinde, finansal kurum aracılığı ile borçlanan kişiler işlemini tamamladıktan sonra gayrimenkul alımını finans etmek amacı ile genelde bankadan teminat karşılığında para alır. Daha sonraki süreçte ev sahibi bu paranın ödemesini yaptığı takdirde, bankadan ipotek kaydının ortadan kalkması için fek yazısı talebinde bulunur. Önceden belirli bir ücret karşılığında yapılan işlem için artık bankaların bir bedel talep etme hakkı yok. Bankadan fek yazısını aldığınız takdirde, TC kimlik belgenizle birlikte Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvurup işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Örnek Fek Yazısı

T.C.
ESKİŞEHİR
…… İCRA MÜDÜRLÜĞÜ

Dosya No: ……… /…………

TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNE
………….………(Şehir)

İLGİ: a) …./…./…..  tarih ve ….. sayılı yazımız.
b) ……../………tarih ve ….. yevmiye sayılı cevabi yazınız.

ALACAKLI :
VEKİLİ :
BORÇLU :

İlgi (a) sayılı yazımız gereğince, ilgi (b) sayılı cevabi yazınızda belirtilen taşınmazlar kaydına konulan haczin işbu dosyamızdan geçerli olmak üzere KALDIRILMASINA karar verilmiştir.

Karar gereğince işlem yapılarak ilgi (b) sayılı yevmiyeniz ile konulan hacizlerin fekki gereği rica olunur.

NOT: ……………………………..

İcra Müdür Yrd.
……………

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz