Fenni Mesul Nedir? Fenni Mesul Taahhütnamesi Nedir?

 

Fenni Mesul inşaat alanında isimlendirilen bir terim olup, yürürlükte yer alan inşaat imar planına göre inşaatın yapılması ve bu yapılan inşaattan sorumlu olan her kimseye verilen isme fenni mesul ismi verilmektedir. Fenni mesul aynı zaman da taahhütnameye tabi tutulmakta olup, bu taahhütname ve fenni mesul hakkında detaylı bilgileri sizler ile paylaşacağız.

 

Fenni Mesul Taahhütnamesi Nedir?

 

İmar planı ve ilgili yönetmelikte yer alan maddelere uyumlu bir inşaat yapılması ve bu inşaat üzerinde yer alan fen, sağlık, sanat gibi kurallara uyum sağlayacak olan ruhsattan sorumlu olan kişilere verilen isim fenni mesul olarak bilinmektedir. Fenni mesul olmak ve bu alandan sorumlu olmak için bazı meslek gruplarına girmeniz gerekmektedir. Bu meslek grupları ise;

  • Mimar
  • İnşaat Mühendisi
  • Makine Mühendisi
  • Elektrik Mühendisi

Fenni mesul sözleşmeleri yani fenni mesul taahhütnamesi imzalamaya yetkili olan kişiler ise yukarıda ki meslek grubu sahipleri olup, bunların imzası olmadan yapının yapılması mümkün değildir.

Fenni mesul sözleşmesine imza atan kişi yükümlülük altına girmiş olup, sorumluluk ona ait olacağı için aykırı bir sözleşmeye imza atması durumunda Türk Ceza Kanunun 5237. Maddesi gereğince ceza alma imkanı bulunmaktadır. Türk mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunları çerçevesin de doğru ve kanuna aykırı olan düzenlemelere imza atılması mümkün değildir. Bunun için dikkatli olunması ve usule uygun olarak düzenlenen yapılarak imza atılması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz