Fesih anlam bakımdan bir durumun geçersiz kılınması, iptali veya kaldırma gibi sollandırma anlamına gelmektedir. Ancak hukuki anlamı ise herhangi bir sözleşmenin sollandırılmasına yöneliktir. Bir sözleşmenin ne şekilde bozulacağı hakkında kanunlar kapsamında detaylar bulunmaktadır.

Fesih nedir?

Fesih iki tarafın anlaşma sağlamış ancak daha sonradan yapılan anlaşmada koşulların geçersiz kılınması veya sollandırılması gibi isteklerden meydana gelen bir işlemdir.

Kira sözleşmesi feshi

Kanun kapsamında özel borç ilişkilerine yönelik süreli yada süresiz olan kira sözleşmeleri bulunuyor. Bu konuda tarafların haklı bir sebep göstererek sözleşmeleri feshedebilecekleri biliniyor. Süreli olan sözleşmeler için süte bitimi geldiği zaman sözleşme otomatik olarak feshedilmiş olur. Kanun kapsamında kira sözleşmelerinde kiraya vermiş olan kişi konutu için bazı kullanım haklarını kiracıya devreder.

Kiracılar ise bir ücret karşılığın bu hakka sahip olabiliyor. Kanun kapsamında yer alan bilgilerde kiracının bedel karşılığı kullandığı bu taşınmazı bir tarihe dek boşaltmayı beyaz etmesi halinde, ve sürenin bitiminde boşaltmaması durumunda dava açabilir ve sözleşmeyi iptal edebilir.

Fesih süreleri nedir?

Fesih süreleri konusunda bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmesi halinde, sözleşmelerin süresi bitmesi halinde otomatik sona eriyor. Süre bitiminde ise kiracı sözleşmeyi uzatmak veya yenilemek istememesi halinde, 15 gün önceden kiracıya haber vermesi gerekiyor. Kiracı sözleşmeyi fesh etmeyecekse eğer sözleşme hükümleri yeniden kabul edilmiş sayılır.

Belirsiz bir süreye sahip yani süresiz olan sözleşmeler de ise kiracı 3 ay önceden haber vermeli ve sözleşmeyi bu şekilde sollandırabilir. Kira sözleşmesinin feshi ise dava ile yapılmaktadır. Yinede dava yoluyla fesih işleminin mal sahibi için geçerli olduğunu belirtelim. Kiracılar ise şartların uygun olmaması halinde bu işleme son verebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz