İmar barışında bir delik oluşturmak isteyen bazı fırsatçılar şimdide 3D çizim yöntemiyle gündeme geldi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bu seferde fırsatçıların önüne geçti.

Çevre ve Şehircilik Başkanlığı tarafından uygulama kapsamında olan ‘imar barışı’ düzenlemesi konusunda bazı fırsatçılar bıkmadan usanmadan her yöntemi denemekten vazgeçmiyor. Yeni gelen haberlere göre boş araziye foto montaj yardımıyla ev yaparak yeni yöntemin 3D çizim olduğunu belirtildi.

Antalya’da bu konuyu amacı dışında kullanmaya yönelen fırsatçıların ‘Yapı Kayıt Belgesi’ teker teker iptal edildi. Fırsatçılardan bazıları ise konteynır gibi araçları koydukları bazı alanlarda 3D yöntemiyle lüsk evler çizerek yoktan var etmeye çalıştı. Ortada olmayan yapıları bilgisayar yardımıyla 3D modelleme kullanılarak yoktan var eden imar uyanıkları hassas denetimden geçemedi. Uyanık fırsatçıların bu yalanı uydu sistemi üzerinden ve bazı keşiflerle tespit edildi.

YASAL İŞLEM BAŞLADI!

Yetkililerin tespit etmiş oldukları kaçak yapılar hakkında yasa dışı beyanda bulunulması sebep gösterilerek işlemler başlatılmış durumda. Antalya‘da İmar Barışı sabote eden 331 kişinin bildirildiği öğrenildi. Hatta Kaş ve Kalkan, İslamlar ve Üzümlü mahallelerinde kaçak yapılmış olan lüks villaların aşırı derecede fazla olması çok fazla dikkat çekti. Kaş’ta 201 kişi için bir suç duyurunda bulunulduğu öğrenildi.

80 Adet kaçak yapının yıkıldığı ifade edilirken, toplamda 1 milyar lira yapı kayıt belgesi almak için ödendi. Tüm bunların yanı sıra 626 bina için yıkım kararı alındı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz