Franchising Nedir?, Emlakçılıkta Franchising Sistemi ve Sistemin Faydaları

Emlakçılıkta Franchising Sistemi

Franchising sistemi ülkemize geleli yaklaşık 30 sene kadar oldu. Amerika’da uzun yıllardır olan bu sistem bizim ülkemizde ise daha geç popüler olmuştur. Fakat günümüzde hemen her sektörde bu sistem vardır. Emlak sektöründe de Franchising sistemi görülmektedir. Peki, nedir Franchising sistemi?

Franchising demek, sektöründe kendini kanıtlamış ve marka halini almış şirketlerin güvenilir, patentli ürün veya hizmetlerin başka bir işletmeye belirli şartlar ve belirli bir ücret çerçevesinde kiralanması işlemidir. Kısa bir tabir ile Franchising, markanın kiralanması işlemidir. Günümüzde birçok işletme Franchising sistemine girmekte ve marka olmuş şirketlerin isimleri ve konseptleri ile işletmeleri yükseltmektedir. Emlak sektöründe de bu durum vardır. Birçok emlakçı Franchising sistemi ile ofisler açmakta ve bu markalaşan emlak şirketlerinin isimlerini kullanmaktadırlar. Kişiler kendi emlak ofislerini kurup, müşteri kitlesi oluşturmak için uğraşmak istememelerinden dolayı Franchising sistemini tercih etmektedirler. Çünkü bu sistem sayesinde emlak konusunda marka olmuş ve her yerde bilinen şirketlerin isimleri kullanılır ve müşteri kitlesi bir anlamda hazır olur.

Franshising Sistemindeki Avantajlar

Franchising sistemi, piyasa içerisinde kendini imaj, marka ve kalite yönünden kanıtlamış bir emlak firması (franchisor), yerel bölgede bir aracıya (komisyoncuya) franchisee-temsilcilik ticari adını kullanma yetkisi vermektedir.

Birtakım iş kollarında yerel pazarlar ve bu pazarlardaki müşteriler hakkında daha fazla bilgilenmeye ihtiyaç vardır. Emlak komisyonculuğu bu iş dallarından birisidir.

Boyle bir sistemin her iki tarafa sunduğu çeşitli yararlar mevcuttur.

Temsilci Olarak Emlak Komisyonculuğu Mesleğine Başlamanın Avantajları

Ana firma (franchisor), Emlak komisyoncu olan temsilcisinin elemanlarını sektör ile alakalı bilgiler dahilinde eğitime tabi tutabilir. Özellikle gayrimenkullerin nasıl pazarlanacağı hakkında uzman ekipleri tarafından eğitim verilir. Eğitim süresi anlaşma boyunca bu şekilde belirli aralıklarda devam eder.

Emlak komisyoncusu, bağlı bulunduğu ana firmanın reklamlarından, halkla ilişkilerinde vb gibi bir çok tanıtım olanaklarından faydalanır.

Emlak komisyoncusu olan temsilci, tanınan bir firma isminin isim hakkını devraldığı için asıl ana firmanın ününden yararlanır ve güvenilirliği artar.

Emlak komisyoncusu olan temsilci, tecrübeli ve piyasa içerisinde kendini ispatlamış, başarılı olmuş firmanın tecrübelerinden faydalandığı için, yeni iş açarken olabilecek problemleri ortadan yok etmiş olur

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz