Fransız Balkon Tanıtımı

 

Fransa çevresinde bulunan şehirlerde ki bina konseptinin tanımı olan Fransız balkon sadece Fransa sokaklarında değil aynı zamanda da ülkemizde de rastlanmaktadır. Bizlerde bugün ki yazımızda Fransız balkonunu sizler için tanıtarak evlerinizde kullanmanızın avantajlarını ve dezavantajlarını öğreteceğiz. İstanbul’un belli semtlerinde de kullanılan “Fransız Balkon” hem eski yapılar da hem de günümüzde geliştirilen yapılarda karşımıza çıkarak yeni projelerde farklılaşmanın temeli olarak görünmektedir. İstanbul’un nezih semtlerinden olan Cihangir, Beyoğlu, Karaköy, Haliç, Balat gibi yerlerde daha sıklıkla görülebilen Fransız Balkon bu semtlerin dışından da görebileceğiniz bazı semtler bulunmaktadır.

Fransız Balkon Özellikleri

 

Fransız balkon, günümüzde kullanılan yerlerde daha çok karşıdan bakıldığı zaman bir “antika” hissi verebildiğinden özellikle de İstanbul’un geçmişi olan bazı semtlerinde bulunması birçok insana eski ama kaliteli hissini tatmasını sağlıyor. Eski özellikleri bakımından sadece mazih hissini sağlayan Fransız balkonlar birçok yeni evin dışa bakan kısmında da tercih edilmektedir. Fransız balkonu diye adlandırdığımız yerin özellikleri şu şekildedir; balkon kapısı açıldığından itibaren sadece bir adımlık mesafe olarak yer barındıran Fransız balkonu ardından önü korumalı bir engel ile sizin oradan çevreyi izlemenizi sağlıyor. Genellikle 1 adet sandalyeden daha fazla koyamayacağınız yere sahip olan Fransız balkonlarda yeni yapılan alanlarda ise 1 adet sandalye 1 adet de masa şeklinde yer barınma imkanı verilebilmektedir. Her ne kadar sizlerin barınamayacağı bir yer olarak görünse de korkuluklara koyacağınız çiçekler ile hem içerden hem de dışarıdan bakıldığından farklı bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

Fransız Balkon Güvenli Midir?

 

Fransız balkonlar güvenli midir? sorusu geliyor akıllara; bu soru içinde yasalar içerisinde oluşturulan deprem yönetmeliği sizlere cevabını veriyor. Depremler yönetmeliğine uygun yapılacak balkonlar şu şekilde belirtilmelidir; “ Konsol şeklinde yapılan balkonlar, yalnızca kat  döşemelerinin uzantısı olarak yapılarak ve serbest konsol uzunluğu esnasında 1.5 metreden çok olmayacaktır. Konsol şeklinde bulunan merpenlerin ise uzunluğu maximum1.0 metre olacaktır. Bu yüzden kerpiç duvarınız varsa güvenli balkon oluşumu yapılamaz” söylemiyle Fransız balkon yapımının güvenli olup olmadığı yasalaştırılmıştır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz