Gabari Kelimesinin Anlamı? 

 

Gabari Fransızca bir kelime olup İnşaat sektöründe yapılacak olan binanın en yüksek sınırıdır. İmar Durumu belgesinde Yükseklik(H) olarak belirtilir. Gabari aynı zamanda köprülerdeki azami yüksekliği belirtmek içinde kullanılır.

 

Emlak Sektöründe Gabari

 

Emlak terimi olarak Gabari, yapılacak olan inşaatın belediye imar durumu çerçevesinde, belediyeler tarafından, planda belirtildiği üzere binanın azami yüksekliğidir.

 

Gabariye(Yüksekliğe) Uyma şartları

 

 

Gabari sınırı örnek olarak Gabari 9.5 olarak belirlenmiş bir binada TAKS ve KAKS tanımlarına uyularak binanın yüksekliğinin 9.5 metreyi aşmaması gerekiyor. Bazı çatı çıkmaları vb gibi durumlarda mevzuatlara göre 1 metre daha ilave edilebiliyor.

Örneğin; 1000m² olan bir arsada TAKS= %30 KAKS = %90 ve Gabari(Yükseklik)= 9.5 metre olduğunu varsayarsak. Bu yapılaşma şartlarına göre; Arsa üzerine yapılacak yapı tabanda 300m² toplamda 900m² bir inşaat alanı yapılacağını belirtmiş ve bu inşaat alanının yüksekliği yani gabarisinin 9.5 metreyi aşılmaması gerektiğini belirtmiştir.

Tabi bu sadece 9.5 yükseklik ile sınırlı değildir. Bölgenin yapılaşma şartlarına göre yükseklik 6.5 metre olarak küçüleceği gibi yapılaşmanın ve nüfusun yoğun olduğu yerlerde 10 metre, 15 metre, 20 metre, 30 metre gibi yüksekliklere de çıkabilir.

 

Arsada Gabari Ne Demek?

 

Fransızca kelime olarak bilinmekte olan Gabari, inşaat sektöründe kullanılmakta olan bir terimdir. İnşaat sektöründe gabari yapılan binaların en yüksek sınırı olarak bilinmektedir. İmar durumunda gabari ise yükseklik olarak belirlenen bir kelimedir. Arsada gabari ise belirlenen arsanın durumuna ve konumuna göre yapılacak binanın maksimum yüksekliği olarak bilinmektedir.

 

Gabari 6.5 Ne Demek?

 

İnşaatın yapılacağı arsaya göre değişkenlik göstermekte olan yükseklik sınırı ortalama olarak 9.5 olarak belirlenmiş olsa da bu sınır arsanın yapısına, bulunduğu yere, nüfus yoğunluğuna göre 6.5 metre olarak da belirlenebilir. Bu durum ise gabari 6.5 durumunu ortaya çıkarmaktadır.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz