Gaibin Miras Payı Kime Kalır?

Miras konusunda en çok merak edilen konuların başında gaibin mirası yer almaktadır. Türkiye’de bu alanda çok fazla yürütülen dava bulunmakta olup miras davalarında en sancılı süreçlerin yaşandığı mahkemeler olarak öne çıkmaktadır Peki, gaibin miras payı kime kalır?

Gaib Ne Demek?

Gaib kelimesinin farklı pek çok anlamı bulunmakta olup miras konusunda “kayıp” anlamında kullanılmaktadır. Medeni Kanun kapsamında ölüm tehlikesi altında iken kaybolan ya da uzun süre geçmesine rağmen kendisinden haber alınamayan kişinin ölmüş olabileceği ihtimali yaşama ihtimalinden daha ağır basıyorsa haklarını ancak bu kişinin ölümü halinde kullanabilecek olan kişilerce yapılan başvuru ile beraber mahkeme gaiplik kararı verebilmektedir.

Gaiplik Davası Nereye Açılır?

Gaiplik davası yetkili mahkeme kaybolan kişinin ülke sınırları içerisinde en son ikamet etmiş olduğu yerleşim yeri mahkemeleridir. Kişinin hiç ülkemize yerleşmemiş olduğu durumlarda nüfus sicili kayıtları kabul edilmekte olup böyle bir kaydın da bulunmaması halinde anne ve babasının kayıtlı bulunduğu yer olarak kabul edilmektedir.

Gaibin Mirası Kimlere Kalır?

Gaibin miras payı dava açıldığı anda kişinin sağ olmaması durumunda mirası almaya hak kazanacak olan kişilere verilir. Ancak bu mirasın devri işleminde gaibin ya da daha üst düzey mirasçıların ortaya çıkması durumunda mirasın olduğu gibi devredileceği garanti edilmelidir. Ölüm tehlikesi içinde kaybolan kişiler için 5 yıl, uzun süredir haber alınamayan kişiler için 10 yıl ve her iki durum içinde geçerli olmak üzere kaybolan kişinin 100 yaşına gelmesi halinde güvence süresi sona erer.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz