Garaj Tapulu Ev

Ev sahiplerinin sık sık karşısına çıkan problemlerden birisi de meskenin tapu kütüğünde farklı bir bölüm olarak kayıt edilmesi oluyor. Mesken olarak kullanılan bir bölümün tapu üzerinde dükkan ya da garaj olarak kayıt edilmesi en sık karşılaşılan örnekler arasında yer alıyor.

Garaj Tapulu Evin Sıkıntıları

Tapu üzerinde garaj olarak kayıtlı olan meskenin sahibi, ev için bazı abonelikleri mesken tarifesi üzerinden alamıyor. Karşılaşılan bir diğer sıkıntı ise bankaların, tapuda garaj olarak kayıtlı olan bölümler için konut kredisi vermemesi nedeni ile alıcının nakit olarak ödeme yapması gerekiyor. Ayrıca evin yıkılıp yeniden inşa edilmesi durumunda ancak tüm maliklerden izin alınması durumunda bağımsız bölüm mesken olarak tescil edilebiliyor. Mesken olarak tescil edilebilmesi için de tüm maliklerin izin vermesi ve cins değişikliği işleminin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Cins Değişikliği İşlemi

Tapuda cins değişikliği, taşınmazın yapısız halde iken yapılı hale, yapılı halde iken yapısız hale,  bağ, bahçe ve benzeri halde iken arsa ve arazi haline dönüştürmek için paftasında ve tapu sicilinde yapılan işleme deniyor.

Cins değişikliği işlemi için gereken belgeler şu şekilde sıralanıyor;

– Cins değişikliği istenen taşınmaz malın tapu senedi veya tapu kayıt örneği,
– Yapısız iken yapılı hale gelen taşınmazlarda yapı kullanma izni veya belediye ya da valiliğin yazısı,
– Tapuda kayıtlı malik veya hissedarların kimliği, vekillerin vekaletnamesi ve kimliği,
– Malikin temsilcisi vasi ve kayyım ise mahkeme kararı ve kimliği veli ise vukuatlı nüfus kayıt örneği,
– Talep sahibi şirket, vakıf, dernek veya kooperatif temsilcisi ise yetki belgesi ile kimliği,
– Malik ölmüş ise talepte bulunan mirasçıların adlarına intikal işlemini yaptırmış olmaları gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz