Garaj, Resmi Olarak Dükkana Nasıl Çevrilir?

Özellikle müstakil kategoride yer alan evlerin pek çoğunda garaj bölümüne rastlamak mümkündür. Kişisel otomobillerin burada kötü hava koşullarından ve çevre etkilerinden korunması mümkün hale geliyor. Günümüzde yapılan çok katlı binalarda dahi otopark ve garaj gibi bölümlere rastlamak mümkün. Peki, garaj resmi olarak dükkana nasıl çevrilir?

Garajı Dükkana Çevirmek

Garaj, toplu kullanım alanları içerisinde yer alabildiği gibi aynı zamanda şahsi mülk dahilinde de bulunuyor. Ev ile bir bütün olarak değerlendirilebilen söz konusu bölümün ticarethane sıfatına erişmesi ise elbette belli başlı işlemlerin uygulanmasını gerektiriyor. Bu konuda resmi olarak başvuruda bulunulması, gerekli merciler tarafından kabul edilen kurallara uygunluk gösterilmelidir.

Eğer garajınızı resmi olarak dükkana veya farklı bir mülkiyet cinsine dönüştürmek istiyorsanız gerekli belgeler eşliğinde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ticarethane sıfatı alabilmek için toplamanız gereken belgeler şu şekilde:

  • Söz konusu mülke ait yapı izni
  • Mülkiyet sahibinin nüfus cüzdanı
  • Mülkiyet sahibine ait vesikalık fotoğraf
  • Değiştirilmesi istenen mülkün tapu senedi

Bu belgelere sahipseniz resmi olarak mülkiyet sıfat değişimi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Garajı Dükkana Çevirmek İçin Nereye Başvurulur?

Söz konusu işlemin ilk ayağına belediye hizmetleri bakıyor. Eğer mahallenizde veya bulunduğunuz bölgede mülkiyet değişikliğine izin veriliyor ise başvuruda bulunmayı deneyebilirsiniz. Kimi zaman gereksinimlerin karşılanmamasından dolayı söz konusu durumun gerçekleşmesi mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle itinalı bir şekilde hareket etmeniz ve yaşanılabilecek duruma kesin gözüyle bakmamanız önem teşkil ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz