Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Verileri

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından, 2017 yılının Ocak ve Mart ayları arasındaki döneme ait olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verileri açıklandı.

Bir Yılda Yüzde 5 Artış

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, gayrisafi yurtiçi hasıla ilk tahmini, 2017 yılının ilk çeyrek döneminde, 2016 yılının aynı dönemine kıyas ile yüzde 5 oranında artış gösterdi. Üretim yöntemi ile gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2017 yılının ilk çeyrek döneminde, cari fiyatlar ile yüzde 14,3 oranında artış göstererek, 641 milyar 584 milyon TL’ye ulaştı.

Sanayi Sektöründe Yüzde 5,3 Artış

Gayrisafi yurtiçi hasılanın temel faktörlerine yönelik yapılan incelemeye göre, 2017 yılının ilk çeyrek döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyas ile zincirlenmiş hacim endeksi olarak, tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 3,2 oranında, sanayi sektörü yüzde 5,3 oranında, inşaat sektörü yüzde 3,7 oran oranında artış gösterdi. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin tümünü kapsayan hizmetler sektöründe ise yüzde 5,2 oranında artış gözlemlendi.

Takvim etkisinden arındırılmış gayrisafi yurtiçi hasıla zincirlenmiş hacim endeksinde, 2017 yılının ilk çeyrek döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyas ile yüzde 4,7 oranında artış gözlemlendi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılan gayrisafi yurtiçi hasıla zincirlenmiş hacim endeksinde de bir önceki yılın aynı dönemine kıyas ile yüzde 1,4 oranında artış gözlemlendi.

Devletin Nihai Tüketim Harcamaları Arttı

Devletin nihai tüketim harcamalarında, 2017 yılının ilk çeyrek döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyas ile yüzde 9,4 oranında artış, gayrisafi serbest sermaye oluşumunda da yüzde 2,2 oranında artış gözlemlendi. Hane halklarının nihai tüketim harcamalarında ise zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 5,1 oranında artış gözlemlendi.

İşgücü ödemelerinin cari gayrisafi katma değer içerisindeki payı, 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 41 iken, 2017 yılında söz konusu pay yüzde 39,7 oranında oldu. Net işletme artığı/karma gelirinin payı ise yüzde 41,3 oranına yükseldi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz