Gayrimenkul Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar

Ev kiralama ya da alım-satım işlemleri esnasında emlakçı ile işbirliği yapıldığı takdirde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Emlakçılar bazen hakları olmadığı bedelleri talep edebiliyor.

Kiralama Esnasında Dikkat Edilecek Noktalar

Kira sözleşmesinde, sözleşme süresinin başladığı ve biteceği tarihlerin belirtilmesi gerekiyor. Ayrıca kiralanan evin hangi durumda olduğunun da sözleşme imzalanırken belirtilmesi gerekiyor. Böylece kiracının evde oluşturduğu hasarlar sonucunda söz konusu hasarları onarıp, teslim aldığı şekilde teslim etmesi ev sahibinin yararına oluyor. Aynı zamanda kiracı da sözleşme bitiminde evi teslim ederken yükümlü olmadığı masrafları yapmak zorunda kalmıyor.

Kapora Bedeli

Kapora bedeli, gayrimenkulün alım işlemi tamamlanmadan, bir başkasına satılmasını önlemek için ödeniyor. Söz konusu bedel, genel olarak istisnai durumların dışında, en fazla yüzde beş şeklinde oluyor. Gayrimenkulü almaktan vazgeçen alıcı taraf, kapora bedelini geri alamıyor. Fakat taşınmazın satıcısı, satmaktan vazgeçtiği takdirde kaparo bedeli, sözleşmede aksi belirtilmemiş ise kendisine iade ediliyor.

Ev Satın Alırken Tapu Kayıtları İncelenmeli

Satın alınmak istenen ev hakkında bazı araştırmalar yapmak gerekiyor. Ev hakkındaki tapu kayıtları, belediye kayıtlarına göz atılmalı ve ev üzerine herhangi bir haciz, ipotek kararı olup olmadığının bilinmesi gerekiyor. Ayrıca ev hakkındaki elektrik, su, doğalgaz ve apartman aidatları gibi giderlerin de bilinmesi gerekiyor. Ev hakkında herhangi bir ödeme yağmadan önce muhatap olunan kişinin ev sahibi olduğundan emin olunmalı, muhatap olunan kişi vekil ise vekaletinin incelenmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz