Gayrimenkul Avukatlığı Nedir, İşi Nedir?

Taşınmaz hukuku alanında uzmanlık yapan avukatlara gayrimenkul avukatı adı verilmektedir. Bu avukatlara ofis, daire, dükkân ya da arazi gibi tapuya kaydı yapılan mülkler için danışılmakta olup ipotekli satış, tescil işlemleri, icra, mahkeme kararı ve işgal gibi sorunların çözümü için danışılmaktadır. Kendisine danışan kişilerin haklarını korumak için hizmet veren bu avukatlar ipotek, irtifak ya da mülkiyet hakkı gibi konularda Medeni Kanun kapsamında danışanlarının çıkarına olacak şekilde sonuçların çıkması amacı ile hizmet vermektedir.

Nasıl Gayrimenkul Avukatı Olunur?

Kira sözleşmesinde yapılan haksızlıklar, hukuksal kuralların dışına çıkan kamulaştırma işlemleri ve ihtilaf gibi konularda da gayrimenkul avukatları uzlaşma konusunda arabulucu olarak görev üstleniyor. Hukuk fakültesini bitirerek mezun olan ve stajyerlik yükümlülüğünü yerine getiren avukatlar Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı yüksek lisansı alarak gayrimenkul avukatlığı alanında uzmanlık mertebesine ulaşarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Gayrimenkul Avukatının Görevi Nedir?

Yaşanan her türlü ihtilaf durumunda gayrimenkul avukatlarının dava açma, açılan dava sürecini yürütme ve satışı gerçekleştirme hakları bulunmaktadır. Tapu devir işlemlerinde yapılan haksızlıklarda ise gayrimenkul avukatının tapu tescil ya da iptal davalarını açma hakkı bulunuyor. Taşınmaz alım ve satım işlemlerinde ipotek konulması, konulan ipoteğin kaldırılması ya da paraya çevrilmesi işlemlerini yapabilmektedir. Satış vaadi sözleşmesi, miras bölünmesi, yabancılara mülk edinme hakkı gibi farklı konularda da gayrimenkul avukatları hizmet vermektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz