Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı 

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı almak isteyen kişilerin katıldığı, yılda 2 kere olmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen sınava “gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavı” adı verilmektedir. Bu sınava katılan kişilere başarılı olmaları durumunda SPK tarafından gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı verilmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanının İşi Nedir?

Son yıllarda çok daha fazla popüler olmaya başlayan bir iş kolu olan gayrimenkul değerleme uzmanlarının görevi incelemeye tabi tutulan gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin ya da gayrimenkule bağlı olan taraflara ait olan fayda ve haklara değer biçilmesidir. Lisans alan kişiler gayrimenkul değerleme şirketlerinde çalışabildikleri gibi bu şirketler ile sözleşme imzalayarak gayrimenkul değerleme eksper görevlisi olarak ta çalışma hakkına sahiptirler.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavına Giriş Şartları Nelerdir?

Sınava girmek isteyen kişilerde aranılan tek şart 4 yıllık eğitim veren üniversitelerden birinden mezun olmak şartıdır. Yani lisans mezunu olan herkes SPK tarafından düzenlenen gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavına katılma hakkına sahiptir. Bu sınava katılan ve sınavdan geçerli not alan adayların gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı almaları için ise 3 yıllık mesleki deneyimlerinin olması gerekmektedir. Yani deneyim sınava girmek için aranılan bir şart olmayıp sadece sınavı geçen kişilerin lisans almak istemeleri durumunda talep edilmektedir. Bunun amacı da sınavı geçen kişilerin mesleki deneyim elde etmek için ihtiyaç duydukları zamanı onlara tanınmak istenmesidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz