Gayrimenkul Gelir Vergisi 2. Taksit Ödemeleri Ne Zaman Başlıyor?

Sahip olduğu taşınmazı kiraya veren ya da satarak gelir elde eden kişileri kapsayan gayrimenkul gelir vergisi 2. Taksit ödemeleri için geri sayıma başlandı. Sahip olduğu evi ya da işyerini kiraya vererek kira geliri elde eden ya da söz konusu taşınmazı satarak gelir elde eden kişiler gayrimenkul gelir vergisi mükellefi olarak kabul edilmektedir.

Gayrimenkul Gelir Vergisi Ne Zaman?

2017 senesinde sahibi olduğu evi kiraya vererek toplamda 3 bin 900 lira ve işyerini kiraya vererek toplamda 30 bin liradan fazla kira geliri elde eden kişilerin gayrimenkul gelir vergisi ödemesi zorunludur. Gayrimenkul gelir vergisi 2. Taksit tutarı ödemeleri 1 Temmuz itibari ile başlamakta olup son ödeme tarihi olarak ise 31 Temmuz 2018 tarihi uygulanmaktadır.

Değer Artış Kazancı Vergisi Ödemesi Ne Zaman?

Satın aldığı taşınmazı 5 senelik süre dolmadan önce satan ve bu satıştan kâr elde eden kişilerin ödemekle yükümlü oldukları vergiye değer artışı vergisi adı verilmektedir. Satın aldığı taşınmazı 5 senelik zaman dolmadan önce satan kişilere yönelik olarak muafiyet hakkı tanınmakta olup değer artış vergisi istisnası 2018 yılında 11 bin lira olarak uygulanmaktadır. Yani 11 bin liradan fazla gelir elde eden kişiler değer artış kazancı vergisi ödemekle yükümlü tutulurken daha az para kazananlar ise vergi ödememektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz