Gayrimenkul Gelir Vergisi Borçları Da Vergi Barışına Dâhil Edilecek Mi?

Vergi barışının bu ay sonuna kadar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesine kesin gözü ile bakılıyor. Vergi barışı içerisinde gayrimenkulünü satarak a da kiraya vererek gelir elde etmesine rağmen bu geliri beyan ederek vergi ödemeyen kişilere af umudu doğmuştu. Peki, gayrimenkul gelir vergisi borçları da vergi barışına dâhil edilecek mi?

Maliye Bakanlığı Bir Taşla İki Kuş Vuracak

Evet, gayrimenkul gelir vergisi borçları da vergi barışı içerisinde kendisine yer bulacak. Bu sayede Maliye Bakanlığı hem inceleme yapmaksızın geçmiş döneme ait olan vergi geliri elde edecek hem de yeni dönemde denetime alınacak mükellef sayısın arttırmış olacak. Yani deyim yerindeyse bu af atağı ile beraber bakanlık bir taşla iki kuş vurmuş olacak.

Maliye Bakanlığı Geçmişe Yönelik Denetimde Bulunmayacak

Vergi barışı affından yararlanmak için başvuruda bulunan kişilere Maliye Bakanlığı kesinlikle geriye dönük olarak incelemede bulunmayacak. Yani kira geliri beyanı vermeyen taşınmaz sahipleri için kesinlikle Maliye Bakanlığı tarafından vergi incelemesi gerçekleştirilmeyecek. Matrah artırımı başvuruları 31 Ağustos 2018 tarihine kadar kabul edilecek. Başvuruda bulunarak kabul edilen kişilerin ödemelerini peşin yapmak istemeleri durumunda ödemeleri 30 Eylül 2017 tarihine kadar yapmaları gerekecek. Taksitle ödemek istemeyen kişiler ise 2 ay aralıklarla 6 ay vadeli olarak ödemelerini 1 seneye yayabilecek. Ancak taksit yapılması halinde ödemelere 1.045 oranında kat sayı ilavesi gerçekleştirilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz