Ufak çapta faydalı bir araştırma sonucunda gayrimenkul ihalesine katılmanız, sahip olmak istediğiniz konut için belirlenen fiyatların çok daha altında bir bedel karşılığında gayrim

Gayrimenkul İhalesinin İşleyişi
Ufak çapta faydalı bir araştırma sonucunda gayrimenkul ihalesine katılmanız, sahip olmak istediğiniz konut için belirlenen fiyatların çok daha altında bir bedel karşılığında gayrimenkul sahibi olmanızı sağlar.
İhaleler, adliyede, mezat salonunda açık arttırma usulüyle gerçekleştiriliyor. 
İhaleye Katılmak İçin Koşullar Nelerdir?
Gayrimenkul ihalesine katılmanız için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız dışında hiçbir koşul yoktur. 18 yaşını doldurmuş olan her T.C vatandışı ister aslen, ister vekaleten ihalelere katılabilir. İcra ihalelerine girmek için, söz konusu taşınmazın değerinin beşte biri kadar nakit ve milli bir bankanın teminat mektubu gereklidir.
İhale için gerekli olan belgeleri şöyle sıralayabiliriz;
-Kimlik fotokopiniz 
-İkametgah, yerleşim yeri ve diğer adres belgesi
-İhale katılım formu
-Vekaleten katıldığınız takdirde vekaletname
-Kurum veya işletme adına katılıyorsanız noter onaylı imza sirküleri.
İhale Nasıl Gerçekleşir?
Kanunen; gayrimenkul ihaleleri iki ayrı günde gerçekleşir. Belirlenen ilk günde söz konusu taşınmazın belirtilen değerinin %60’ına ek olarak satış masrafları toplanır ve bu bedele satılabilir. Belirlenen diğer günde ise belirtilen değerin %40’ına ek olarak satış masrafları toplanır ve bu bedel karşılığında satılabilir.
İhale sonucunda en yüksek teklifi verdiyseniz belirlenen bedeli toparlamanız için size bir hafta ila on gün arası bir süre tanınır. Gayrimenkulün bedeli dışında KDV, damga vergisi ve tellaliye bedelini de ödemeniz gerektiğini göz ardı etmemelisiniz.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.