Gayrimenkul Kazanç Vergisi İçin Yeni Zam Kapıda

Emlak sektöründe ödenen çok sayıda vergi bulunurken bunlardan biride gayrimenkul kazanç vergisi olarak öne çıkmaktadır. Mecliste hala üzerinde görüşmelerin devam ettiği yasa tasarısı kapsamında ödenen bu vergi tutarında da artış yaşanması gündemde. Eğer değişiklik meclisten geçerse bundan sonra gelir vergisini üçüncü diliminden şu anda yüzde 27 olarak alınan oran bundan sonra yüzde 30’a yükseltilecek.

Vatandaşın Cebinden Ne Kadar Fark Çıkacak?

Kişi satıştan elde ettiği gelir üzerinden isterse 11 bin liralık istisnayı düşme hakkına sahip bulunuyor. Buna ek olarak enflasyon değer artış oranının yüzde 10 üzerinde gerçekleştiği durumlarda da alış maliyetinin yükseltilmesi sureti ile değer artış kazancı düşürülebiliyor. Örnek hesaplama yapıldığı takdirde yüzde 3 oranında verginin arttırılması halinde yapmış olduğu gayrimenkul satışından 250 bin lira kar elde eden bir kişinin cebinden 1.200 lira fazla para çıkacak gibi görünüyor.

Gayrimenkul Kazanç Vergisi Hangi Şartlarda Ödenir?

Taşınmaz satışından kar elde eden kişilerin ödemeleri gereken gayrimenkul kazanç vergisi için uygulanan bazı istisnalar bulunuyor. Örneğin böyle bir kazancın vergilendirilmesi için öncelikle satıştan elde edilen kazancın 11 bin liranın üstünde olması gerekiyor. Yani vergi istisnası olarak uygulanan sınır 2017 yılında 11 bin lira olarak uygulanıyor. Yine vergilendirmenin söz konusu olabilmesi için yapılan satışın kişinin taşınmazı satın aldığı tarihten itibaren 5 sene içerisinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. 2017 yılında yapılan bir satışın vergilendirilebilmesi için kişinin bu taşınmazı 2012 yılı ve sonrasında almış olması gerekiyor. Yani 5 yılın dolmamış olması şartı aranıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz