Gayrimenkul Kiralama ve Satış İşlemlerinde Döviz Yasağı Karar Metni

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni karar kapsamında hem dövizle kira sözleşmesi yapılması hem de dövizle kira satışı yapılması resmi olarak yasaklanmış oldu.

30 Gün İçerisinde Türk Lirasına Çevrilecek

Verilen karar kapsamında dövizle kira sözleşmesi imzalayan ve sözleşmesi devam eden taşınmaz sahipleri ile kiracılar 30 gün içerisinde bu sözleşmelerini Türk Lirasına çevirmekle yükümlü tutulacaklar. Döşün yapmayan kişilere para cezası kesilecek.

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar

Madde 1- 7/8/1989 tarihli ve 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararın 4 üncü maddesine aşağıdaki bent eklenmiştir.

“g) Türkiye’de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.”

Madde 2- Aynı karara aşağıdaki madde eklenmiştir.

“Geçici madde 8- Bu Kararın 4. maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir.”

Madde 3- Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 4- Bu karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz