Gayrimenkul / Konut Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

İş alanının son derece geniş olması ve lisanslı konut değerleme uzmanı sayısının az olması nedeni ile günümüzde garanti iş bulma şansı tanıyan mesleklerin başında gayrimenkul konut değerleme uzmanı / konut değerleme uzmanı mesleği yer almaktadır. Peki, gayrimenkul / konut değerleme uzmanı nasıl olunur?

Konut Değerleme Uzmanı Olmanın Şartları Nelerdir?

  • Konut değerleme uzmanı olmak isteyen kişilerin mutlaka 4 yıllık eğitim veren üniversitelerden lisans düzeyinde mezun olmaları
  • Konut değerleme alanında asgari 3 yıllık iş deneyiminin bulunması (iş deneyimi olmayan kişilerin de sınava girmelerine izin verilmekte olup sınavdan geçer not almalarına rağmen uzmanlık lisansını almaları için 3 yıllık iş deneyimi elde etmeleri istenmektedir)
  • SPK tarafından açıklanan gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavına katılmak ve geçer not almaktır.

Nasıl Konut Değerleme Uzmanı Olunur?

Bu kriterleri taşıyan kişiler lisanslı konut değerleme uzmanı olmaya hak kazanarak çalışma hayatına atılabilmektedir. Bu alanda kariyer planlaması olan kişilerin ilk atmaları gereken adım sektörde çalışma hayatına atılması ve mesleki deneyim elde etmesidir. Mesleki deneyimi elde eden ve 3 yıllık çalışma deneyimi ya da staj dönemini tamamlayan kişiler ardından SPK tarafından açılan lisans sınavlarına başvuruda bulunarak sınava katılmalı ve sınavdan geçer not almalıdır. Sınavı geçen kişilere SPK lisans belgesi vermekte olup lisansa sahip olan değerleme uzmanlarının iş bulmaları çok daha kolaydır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz