Gayrimenkul Sahipleri TOKİ’den Ev Alabilir mi?

TOKİ projelerinden konut edinmek isteyenlerin birtakım şartlara uyması gerekiyor. Konut sahibi olmak isteyenlerin daha önce TOKİ’den konut satın almamış olması gerekiyor. Merak edilen konular arasında, üzerine gayrimenkul kaydı bulunan kişilerin TOKİ’den ev alıp alamayacağı yer alıyor.

TOKİ’den Ev Alma Koşulları

Toplu Konut İdaresi, gelir gruplarına özel başvuru koşulları kapsamında konut sahiplendiriyor. Başvuruların nasıl ve nereye yapılacağı TOKİ tarafından açıklanıyor.
Her hane halkı adına tek bir başvuru hakkı bulunuyor. Kişinin kendisi, eşi ve velayeti altında bulunan çocukları birden fazla başvuruda bulunamıyor. Konut satın almak istenen il ya da ilçe sınırları içerisinde başvuru ilanlarında belirtilen süre boyunca ikamet edilmesi gerekiyor. Ve koşullar arasında bir de, TOKİ’den daha önce ev satın alınmamış, konut kredisi kullanılmamış olması gerekiyor.

Gayrimenkul Sahipleri TOKİ’den Ev Alabilir mi?

Kuralı satışlarda ya da alt gelir projelerinde, konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin, eşinin ve velayeti altında olan çocuklarının üzerinde herhangi bir bağımsız gayrimenkul kaydının bulunmaması gerekiyor. İstisna olarak, hisseli olarak sahip olunan gayrimenkuller ayrılıyor.

Konutlar için yapılan açık satışlarda genellikle gayrimenkul kaydı bulunup bulunmamasına dikkat edilmiyor fakat proje durumlarına göre bu husus değişkenlik gösterebiliyor. Konut alınmak istenen projelerin duyurularında bu konu hakkında bilgi veriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz