Bina, arazi, arsa için emlak vergisi ödemeleri her sene olduğu gibi bu senede mart ve kasım aylarında ödenecek. 1319 sayılı kanuna göre senede iki kez alınan emlak vergisi 2019 yılında ne zaman ödeneceği konusunda bilgi vereceğiz. Türkiye sınırları içerisinde bulunan gayrimenkuller için emlak vergisi ödemesi yapılması gerekiyor. Emlak vergileri mülk sahipleri tarafından her sene iki ayrı taksit şeklinde ödeniyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Mart ve Kasım aylarında ödeme gerçekleşiyor.

2019 yılı vergi takvimine göre emlak vergisi ikinci taksidi 1 Kasım 2019 Cuma günü başlayacak. Kasım ayı boyunca ödenebilecek olan vergi 30 Kasım’da sona erecek. Ancak 30 Kasım haftasonuna denk geldiği için Aralık ayına da yayılabilir. Emlak vergisi ödemelerini gerçekleştirmek için taşınmazın bulunduğu belediyeler, E-devlet ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi kullanılabiliyor.

Emlak vergisinin neye göre hesaplanacağı konusunda da 2 temel değişken yer alıyor. İlki Maliye Bakanlığı, ikincisi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan bina metrekare normal inşaat maliyet bedelidir. Bina metrekare normal inşaat maliyet bedeli merkezi olarak belirlenirken, bu değer belediyeden belediyeye farklılık gösteriyor. Belediye içinde de sokak ya da caddelere göre farklılık gösteriyor.

Emlak’ta metrekare arttıkça vergi değeri de yükselir. Emlak vergisi yeniden değerleme oranı 2018 senesi için açıklanan yeniden değerleme oranı olan %23,73’ün yarısı yani %11,865 olarak belirlendi. 2019 yılı olarak açıklanan rakamlar bu şekildedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz