İşyeri ya da evi olan gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren emlak vergisi ödeme dönemleri için geri sayım başladı. Sayıları 1,5 milyondan fazla olan kişiyi ilgilendiren vergi ödeme

Gayrimenkul Sahiplerinin Vergi Ödemeleri Başlıyor
İşyeri ya da evi olan gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren emlak vergisi ödeme dönemleri için geri sayım başladı. Sayıları 1,5 milyondan fazla olan kişiyi ilgilendiren vergi ödeme dönemi 1 Mart 2017 itibari ile başlıyor. Evini ya da işyerini kiraya veren kişilerin kira geliri beyannamesi vererek bu gelirleri üzerinden vergi ödemeleri gerekiyor. 
Kira Geliri Vergisi 2017
Kira geliri olan kişileri ilgilendiren vergi dönemi için sayılı günler kala pek çok kişi nasıl kira geliri beyannamesi vereceğini araştırmaya başlamış durumda. 2016 yılı içerisinde kira geliri elde eden kişilerin vermekle yükümlü olduğu kira geliri beyannamesi için Maliye Bakanlığı bu sene için yeni istisna tutarları da açıkladı. Buna göre işyeri kira geliri istisnası olarak 30 bin lira sınırı uygulanırken evlerini kiraya veren ev sahipleri için uygulanacak olan 2017 kira geliri istisnası ise 3.800 lira olarak açıklandı. Yani aylık 316 liradan fazla kira geliri alan ev sahipleri bu gelirlerini beyan etmekle yükümlüler. 

Nasıl Kira Geliri Beyannamesi Verilir
Kira geliri beyannamesi vermekle yükümlü olan taşınmaz sahiplerinin bu beyannameyi vermeleri için Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan gib.gov.tr internet sitesi üzerinden önceden hazırlanmış olan otomatik kira beyannamesi örneğini kullanarak kolay bir şekilde vergilerini ödeyebiliyorlar. İnterneti kullanmak istemeyen kişilerin ise bağlı oldukları vergi dairelerini ziyaret ederek kira geliri beyannamesi vermelerine olanak sağlanıyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.