Gayrimenkul Satış Fiyatını Gerçek Bedelden Az Göstermek

Topu dairesinde gayrimenkul alım satımı gerçekleşirken verilen fiyat üzerinden binde 20 oranında devlet harç bedeli tahsil etmektedir. Gayrimenkul satarken tapu dairesine gerçek fiyat altında gösterilen bedel ile satış işlemleri gerçekleştirilirse Maliye tarafından tespit doğrultusunda alıcı ve satıcı cezaya maruz bırakılır. Gayrimenkul alımı veya satışı yapılacağı zaman, belirtilen satış fiyatı üzerinden tapu harcı matrahı belirlenmesi ve değer kazancı hesaplanması yönünden önemlidir.

Az Gösterilen Satış Bedeline Uygulanan Cezai İşlem

 

Tapu dairesinde yapılan işlemlerin ardından, az harç bedeli ödemek adına yapılan satışın bedelinden az gösterildiği Maliye tarafından tespit edildiği taktirde kişilere cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu para cezası; Yetkililer tarafından Tespit edilen satış tutarı ile tapu dairesinde yapılan satış bedeli arasında oluşan harç farkının  %25  olarak vergi ziyaı cezası uygulanır.

Pişmanlık Dilekçesi İle Ceza Önlemi

 

Satış bedelinin az ödendiği maliye tarafından tespit edildiğinde, ceza ödemesi yapmamak için Maliye tespitinden önce Pişmanlık Dilekçesi verilerek bu cezanın önüne geçilebilir. Bu dilekçe verildikten sonra, gerçek değerinden hesaplandığı taktirde oluşan harç miktarından ödenmiş olan harç miktarı çıkartılarak oluşan farkın ödenmesi gerekmektedir. Pişmanlık dilekçesinin, harcı ödediğiniz vergi dairesine verilmesi gerekmektedir. Bu dilekçe ile eksik ödediğiniz tapu harcının eksik ödenen kısmını tamamlamak istediğiniz anlamına gelmektedir. Tapu harcı Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre her sene farklılık göstermemektedir. Tapu müdürlüğü tarafından belirlenen tarife üzerinden yönetmelik değişmediği sürece devam etmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz