Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesinin Süresi

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, ileride yapılacak olan gayrimenkul satış akdinin taahhüdü niteliğinde olan ön akit olarak tanımlanıyor. Sözleşme taraflar arasında yapılıyor olup, dışarıda hazırlanarak imzaları noter tarafından tasdik edilen sözleşmeler geçerli kabul edilmiyor.

Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi

Satış vaadi sözleşmesi, ileride bir tarihte yapılacak olan gayrimenkul satış işlemlerini konu alıyor. Sözleşmenin geçerli kabul edilebilmesi için bazı koşulların sağlanması gerekiyor. Söz konusu koşullardan ilki, sözleşmenin noterde hazırlanıp, düzenlenmesi oluyor. Bir diğer koşul ise sözleşmeye konu olan gayrimenkulün belirli ya da belirlenebilir olması oluyor. Sözleşmenin içeriğinde gayrimenkul satıcısı ile alıcısının sahip olduğu haklar ile sorumluluklar ve satışa ilişkin bilgiler bulunuyor.

Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesinin Süresi

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinin geçerlilik süresi beş yıl olarak kabul ediliyor. Gayrimenkul üzerindeki şerhin devam etme süresi beş yıl olup, beş yıllık süre aşılır ve gayrimenkul adına satış işlemleri gerçekleştirilmemiş ise gayrimenkul sahibinin talebi üzerine satış vaadi, harçların tahsili gerçekleştirilip terkin edilebiliyor. Terkin edilen şerh, satış vaadi lehdarına bildirilmek zorunda oluyor.

Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi İçin Gereken Belgeler

Gayrimenkulün birçok satış vaadine konu olması ve tapu siciline şerh edilmesi mümkün oluyor. İşlemlerin tapuda gerçekleştirilebilmesi için gereken bazı belgeler bulunuyor. Söz konusu belgeler; tarafların fotoğraflı nüfuz cüzdanı, işlem taraflarında temsilci sıfatıyla (vekaletname gibi) katılan kişiler bulunuyor ise temsile ilişkin belgeleri, noter tarafından düzenlenen gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ve söz konusu taşınmaz mal bina ise deprem sigortası gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz