Gayrimenkul Satış ve Kiralamalarına Döviz Yasağı Geldi!

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile beraber gayrimenkul satış ve kiralamalarında döviz yasağı başladı. Yayımlanan karar ile beraber bundan sonra Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmazların satış ve kiralama işlemleri Türk Lirası cinsinden yapılacak. Geriye dönük olarak imzalanan ve süreleri devam eden sözleşmeler ise en geç 30 gün içerisinde Türk Lirası cinsine çevrilecek.

Türk Lirasına Çevrilmeyen Sözleşmeler İçin Para Cezası Uygulanacak

Yayımlanan resmi karara rağmen sözleşmelerini 30 gün içerisinde Türk Lirasına çevirmeyen taşınmaz sahipleri para cezası ile karşı karşıya kalacak. Bakanlık tarafından belirlenecek olan istisnalar dışında kalan tüm sözleşmelerde döviz cinsinden Türk Lirası cinsine dönüş yapılacak. Alışveriş Merkezleri büyük bir tartışma konusu haline gelirken kararın dövizle borçlanan alışveriş merkezi kiracılarını kapsamaması bekleniyor. Yani AVM açmak için dövizle kredi çeken alışveriş merkezleri bu kapsam dışında kalacak.

Döviz ve Dövize Endeksli Kira Sözleşmesi Yasaklandı!

Türk Parası Kıymeti Koruma Konusunda Kararnamesi ile beraber döviz ve dövize endeksli kira sözleşmeleri de resmen yasaklanmış oldu. Kararname içerisine konulan “Türkiye’de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dâhil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama lesaing ile iş, hizmet ve eser sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.” İfadesi ile uygulama başladı.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz