Gayrimenkul Satışına ve Kiralanmasına Döviz Yasağı

 

13 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak Gayrimenkul satış ve kiralama süreçlerinde döviz kullanımına yasaklama getirildi. Türk parası kıymetini koruma adına yapılan bu çalışmada Cumhurbaşkanının kararına göre 1989 tarihli kararnamede değişiklikler yapıldı. Döviz ve dövize endeksli tüm satışları ve kiralamaları kapsayan yasaklama menkul ve gayrimenkulleri etkiliyor.

32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapıldı

 

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kararda Türkiye’de yerleşik düzeni olan kişilerin kendi aralarında yapacak oldukları gayrimenkul satışlarının ve kiralamalarının döviz değil de TL olarak anlaşılması gerektiğini zorunlu hale getiriyor. 32 sayılı kanunun 4 maddesine eklenen bent ile gayrimenkul süreçlerinde döviz kullanılması yasaklanıyor. İlgili maddede;

‘’Türkiye’de yerleşik kişilerin Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dâhil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz. ‘’

Mevcut Sözleşmelerin Durumu Ne Olacak?

 

Menkul ve Gayrimenkul işlemlerinde döviz kullanılmasını engelleyen maddeye göre daha önce döviz ile anlaşma yapan kişilerin sözleşmelerini yenilemeleri gerekiyor. Döviz konuşularak anlaşılan sözleşmelerin 30 gün içerisinde mutabık olunan dövizi TL karşılığında yeniden kararlaştırılması gerekmektedir.

“Bu kararın 4’üncü maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş, yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir.”

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz