Gayrimenkul Satışının Artması İçin Yeni Projeler Talep Ediliyor

Geçtiğimiz yıl gayrimenkul sektöründe, stoklarda bulunan konutların satışı yeterince olmadığı için yeni proje sayısında azalma olmuştu. Bu yüzden 2018 yılın ilk yarısı hareketli iken ikinci yarısında duraklamalar söz konusuydu. Gayrimenkul piyasasında yavaşlama ile birlikte arz edilerek tamamlanmış olan projelerde satış ve kiralama adetlerinde azalmalar vardı. 2017 yılında konut satışlarındaki rakam 1 milyon 409 bin adet iken 2018 yılında bu rakam 1 milyon 370 bin olması beklenmişti. 2019 yılında ise geçtiğimiz yıllara göre konut satışlarında belirlenen bu rakamın 1 milyon 200 bin ile 1 milyon 300 bin arasında olması beklenmektedir.

Satışlarda Artış Olması İçin Farklı Politikalar İzlenecek

 

Bu yıl sektör yetkilileri, gayrimenkul satışlarında artış kazandırabilmek adına farklı politikaların izlendiğini ayrıca yeni finansman modelleri oluşturularak gündeme hazırlık yapılacağı söylemektedir. Sektörün en önemli beklentisi, birinci el konut ve işyerlerinde uygulanan KDV ve harç oranlarında teşvikin sürekli olarak uygulanmasıdır. 2019 yılı gayrimenkul sektöründe var olan stoktaki konutların eritilmesi için çalışmaların yapılacağı bir yıl olacak. Yeni yapılacak konut projeleri çalışmaları ise ilerleyen yıllarda gerçekleşecek. 2018 yılında yabancılara satılan konutlar 40 bin adet ilen 2019 yılında bu satışın 60 bine ulaşması hedeflenmektedir. Bu yüzden sektör yetkilileri iç pazardaki daralmayı yabancı alımlara odaklanarak piyasayı hareketlendirme konusunda çalışmalar yapacaktır.

Gayrimenkul Sektörünü Canlandıracak Adımların Atılması

 

Murat Atay (Garanti Mortgage Genel Müdürü), gayrimenkul sektörünü canlandıracak adımların atılması için yeni düzenlemelerin olması ve kalıcı teşvikler konusunda atılan adımların devam etmesi, hükümetimizin de bu hususta sektörü desteklemesinin devam etmesi görüşünde olduğu açıklamasında bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz