Gayrimenkul Satışının İptal Durumları

Gayrimenkul satışlarının gerçekleşmesinde bazı durumlarda satış iptali davası açılabiliyor. Gayrimenkul satış iptalinin gerçekleştiği durumları emlak brokerı Loran Muratoğlu açıklıyor.

Doktor Raporu Talep Edilmeli

Loran Muratoğlu, gayrimenkul alımlarında, satıcının 65 yaşının üzerinde olması takdirinde ve akli dengesinin yerinde olup olmadığının tereddüdünde bulunulması halinde doktor raporunun talep edilebileceğini şu sözleri ile belirtiyor; “Eğer kişi 65 yaşın üzerinde ise ve akli dengesi yerinde değil ise tapu müdürü, devlet hastanesine bağlı olarak bir doktor raporu kendisinden talep edebilir. Bunu tabi bilinçli alıcıların talep etmelerini öneririm. Eğer bir mülkü aldığınız kişi 65 yaşın üzerinde ise ve eğer akli dengesinden de şüphe ediyorsanız lütfen kendisinden doktor raporu isteyin. Bunun sebebi de ileride mülkü satın aldıktan sonra satan kişinin çocukları veya yakınları ile mirasçıları size satış iptali davası açabilir. Bunu engellemek için dosyada o kişinin doktor raporunun bulunması önemlidir.”

Aile Konut Yasası

Loran Muratoğlu, evli çiftlerin gayrimenkul satışının iptaline yönelik dava açma haklarının olduğunu, “Aile konut yasası, evli olan çiftler mülklerini sattıkları zaman bir eşin, diğer eşten feragatname alması şarttır. Bunu tapu müdürlüklerinin de sorması gerekmektedir. Bu durumu açarsak eğer, bir bey evini kumarda kaybettiğinde, eşi ve çocukları mağdur duruma düşüyor. Bu durumda eş, satış iptali davası açarak mahkemede “Bu evde ben de oturuyordum, başka oturacak evimiz yok. eşim benden habersiz evi satmış, kumarda kaybetmiş.” diyerek tekrar evi geri alma hakkına sahip oluyor.” şeklinde açıkladı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz