KDV’lerin yüzde 18’den 8’e düşürülmesi ve alım satım harçlarının yüzde 4’ten 3’e düşmesi emlak piyasasını canlandırmaya başladı.

Ankara Ticaret Odası (ATO)’nın düzenlediği toplantıya birçok önemli isim bir araya geldi. Gürsel Baran, gayrimenkul piyasasının gündeminde bulunan birçok sıkıntının ele alındığını belirtirken, inşaat ve gayrimenkul piyasasının Ankara’da ciddi bir büyüklük oluşturduğu söyledi. Sektörle alakalı komitelerin de gelişmesi için yakından takip ettiklerini ve çözüm önerileri konusunda sağlam bir çalışma yaptıklarını belirtirken, inşaat piyasasının gayrisafi milli hasıla payının yüzde 7 ile 8 civarında olduğunu ve diğer etkilenen sektörlerle beraber pay yüzdesinin 25-30’a kadar yükseldiğini duyurdu.

Gayrimenkul Satışlarıda Konuşuldu!

Son gelen açıklamalara göre, ticaretin konuşulduğu toplantıda, gayrimenkullerin gerçek değeriyle satışının yapılmasıyla alakalı yeni düzenleme için hazırlıklar hakkında da konuşuldu. Haliyle gayrimenküllerin gerçek değeriyle satışa çıkmasıyla, hazırda olan tapu değerlerinin çok düşük ve gerçek değere göre çok fazla bir farkın olmasından ilk satışlarda vergiden muaflık durumunun olması vurgulandı.

Satışların artık gerçek değeriyle olması durumunda tapudaki harçların da çok fazla bir tutara ulaşmasını belirtilen toplantıda, tapu harçlarında da bir indirimin yapılmasının gerekli olduğu ifade edildi. Özellikle konut satışı yapıldığında 31 Mart 2019‘a dek geçerli olması beklenen KDV ve harç indiriminin kalıcı olması için bir değerlendirme yapıldı. Özellikle gerçek bedelinde konutların satışı yapılması için emlak danışmanlarına bir yetki verilmesi ve görevlendirilmesi konuşuldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz