Ekonominin büyüme göstergesini ifade eden Gayrimenkul sektörü, 2002 senesinden itibaren girdiği yenilenme ve büyüme sürecinde konutların niteliklerinin ve kalitelerinin artması ile

Gayrimenkul Sektörü Yeniden Yapılandı.
Ekonominin büyüme göstergesini ifade eden Gayrimenkul sektörü, 2002 senesinden itibaren girdiği yenilenme ve büyüme sürecinde konutların niteliklerinin ve kalitelerinin artması ile yükselen bir kalite trend’ine girdi.
2002 senesinde başlayan yenilenme sürecinde, kaliteli ve markalı konutların artması ile yıllar geçtikçe artan bir ivme ile Gayrimenkul sektörü yüksek standartlara ulaştı. 2002 senesinden önce yalnızca barınma ihtiyacını gidermek amacıyla konut sahibi olmak isteyenlerin yerine, 2002 ‘den itibaren artan refah seviyesiyle doğru orantılı olarak marka konut olarak adlandırılan, oyun ve spor tesisleri, sosyal alanların bulunduğu site tarzı, statüsü yüksek konut alanlarını tercih etmeye başladı.
Günümüz gayrimenkul sektörünün hedefleri, kentsel dönüşüm ile açılan inşaat sahalarında, çevre dostu konutlar, yeni ticaret merkezleri, hastaneler, okul binaları lojistik yatırımları’dır. İnşaat sektörünün büyüme oranı, ekonomik göstergelere bakıldığında, Türkiye’nin büyüme oranının her yıl iki katına çıkmaktadır.
Kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte ve 150 m2 üstü konutlarda KDV oranının %18 ‘den %8’e düşmesi ile 2016 yılında en fazla büyüme gösteren sektör inşaat sektörü oldu ve yıllık büyüme oranını bir önceki yıla göre %4.9’dan %7.2’ye yükseltti.
Kampanyaların etkisi ile satışlar %4 daha fazla yükseldi
TÜİK tarafından yapılan açıklamalara göre, ekonomik istikrar sayesinde konut satış oranı 2016 yılında %4 yükseldi. Ülke genelinde 2016’da 1,341,453 konut satıldı. Konut kredilerinde aylık faizler %1 altına düşmesi ile, inşaat sektörünün yararlandığı teşvik ve gayrimenkul firmalarının yaptığı kolay ödeme fırsatı sunan kampanyalar sayesinde gayrimenkul satışları rekor seviyelere ulaştı.
TÜİK açıklamlarına göre geçmiş dönem gayrimenkul satışları incelendiğinde, 2013 yılında en fazla konut satışı olurken, takip eden yıllardada yıllık bazda 1,250,000 konut satışı gerçekleşiyor, aylık olarak değerlendirildiğinde yüz bin civarında gayrimenkul el değiştiriyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.