Konut satışlarında toparlanıyor gibiyiz!

/ 20 Kasım 2018 / 218 / yorumsuz

Ekonomik kriz nedeni ile pek çok sektör oldukça etkilendiği görülürken, bu etkileşim en çok da gayrimenkul sektörünü vurmuştu. Hatırlarsanız ki gayrimenkul sektöründe neredeyse durma ve iflas gibi konular gündeme sıklıkla gelmekteydi.

Konut satışlarında toparlanıyor gibiyiz!

Gayrimenkul Sektöründe Toparlanma

 

Ekonomik kriz nedeni ile pek çok sektör oldukça etkilendiği görülürken, bu etkileşim en çok da gayrimenkul sektörünü vurmuştu. Hatırlarsanız ki gayrimenkul sektöründe neredeyse durma ve iflas gibi konular gündeme sıklıkla gelmekteydi. Bunun nedeni ise konut satışlarının düşmesi olurken, kredi faiz oranlarının oldukça artması etkili olmuştu. Ev fiyatlarında her ne kadar düşüş söz konusu olsa da alım gücünün düşmesi gayrimenkul sektörünü derinde etkilemişti. Bu konuda isyanlar sıklıkla gelmiş olup, şuanda ise gayrimenkul sektörünün toparlandığı görülmeye başlamıştır. Gelen bilgilere göre Türkiye’de 81 il baz alındığında son 1 ayda konut satışlarında artış söz konusu olmuş olup, bu artış ise yüzde 0,30 oranında olurken bunun diğer aylarda daha da yükselmesi beklenmektedir.

Türkiye’de Konut Alımlarında Artış!

 

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi baz alındığında bu ay ki artış gayrimenkul sektörün de toparlanma sürecine girdiğinin simgelerini vermiş olup, buna göre ise son 1 ayda yüzde 0,30 oranında artış söz konusu olmuştur. Aynı zaman da son 1 ayda konut kiralarında ise 0,1 oranında bir düşüş olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum ise tabi ki gayrimenkul sektöründe toparlanma söz konusu olduğunu gündeme getirmektedir. Bu oranların ileriki aylarda daha da yükselmesi ve düşmesi görüleceğinin sinyalleri gelmiştir. Türkiye’de ev sahibi olmak isteyen vatandaşların ise fiyatının düşük olması için bitmemiş evlerin tercih edildiği de görülen diğer bir ayrıntıdır.

 


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Hafize Kama

Emlak sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.