GMSİ nedir?

Gayrimenkul sermaye iradı, sahip olunan mal ya da hakların kiraya verilmesi sonucu elde edilen kira gelirlerini ifade etmektedir. Bu anlamda sahip olunan haklar ya da mallar için belli bir miktar da vergi verilmesi gerekmektedir. Vergi kanunundaki esaslara göre gayrimenkul üzerinden alınan kiralarda gerçek kişilerin her yıl düzenli olarak gelirlerine oranla vergi vermeleri gerekmektedir. Bu anlamda yılın iki dönemi iki eşit taksitle vergi verme hakkın da kullanılabilmektedir. Vergiye tabi olan gelirler çeşitli bölümlere ayrılabilmektedir. Buna göre farklı aralıklarda ödemeler gerçekleştirilir.

Arazi ya da binalar, maden suları, madenler, taş ocakları, tuzlalar gibi işletmeler, marka, ticaret unvanı, teknik resimler, sinema ya da televizyon filmleri, sanayi, ticaret ya da bilim aracılığı ile elde edilen bilgi ile imalat üzerinden hak sahibi olanlar, telif hakkında sahip olanlar, motorlu araç, makine ve tesisat gibi işlerden elde edilen hak ya da kiralar bu anlamda gayrimenkul sermaye iradına dahil edilmektedir. Kısacası üzerinde sahiplenme ya da ticari gelir elde etme hakkınızın olduğu her şey bu vergiye dahildir. Bir yıl içinde elde edilmiş olan tüm gelirler ya da daha önceki yıllara ait olan gelirler o yıl içinde elde edilmiş olarak kabul edilip vergiye tabi olmaktadır. Kira ya da gelirin döviz cinsinden elde edilmesi halinde gelirin alındığı tarihteki döviz kuru hesaplanarak Türk lirasına çevrilir ve sonrasında da alınacak olan vergi ortaya çıkarılır.

Vergisi verilen konut ya da diğer gayrimenkullerde kiraya verilme şekline göre vergi alınmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli yükümlülükler ya da zorunlulukların olması nedeni ile indirime gidilebilmektedir. Bunun içinde eğitim ya da sağlık harcamaları, emeklilik primleri, bağışlar, sponsorluk harcamaları gibi giderler yer alabilmektedir. Bu tür harcamalar da beyan edilerek vergide indirime gidilebilmektedir.

GMSİ Hesaplama

 

Kira gelir vergisi bir yıl boyunca elde edilen kira geliri üzerinden ödenmektedir. Ancak işyerleri ve mesken kira vergileri ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Çünkü her iki kategori için de ayrı ayrı istisna bedelleri belirleniyor. Örneğin 2018 yılı için mesken kira geliri yıllık 4.400 TL’nin üzerinde ise vergiye tabi olunmaktadır. Kira gelir vergisi oranları ise kira gelirinin yüksekliğine göre değişlik göstermekte olup, bu oranlar yüzde 15, yüzde 20, yüzde 27 ve yüzde 35 olarak hesaplanmaktadır.

GMSİ Vergisi Ne Zaman Ödenir?

 

Bir yıl içerindeki kira gelirinin toplamı istisna bedelinin üzerinde ise ertesi yıl Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksitte ödeniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz