Gayrimenkul Sertifika Sisteminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ülkemize yeni getirilen Gayrimenkul Sertifika Sistemi farklı gelir gruplarına mensup olan yatırımcıların aynı projeden pay alma fırsatını sunan son derece özel bir projedir. Yatırım yapmak isteyen kişilerin yanı sıra ihraççıların da yararlanabileceği bu sisteme giriş yapmadan önce bu sertifikalar hakkında bilgi edinilmesi izlenmesi gereken prosedürler açısından son derece önemlidir. Peki, Gayrimenkul Sertifika Sistemi içerisinde nelere dikkat edilmelidir?

Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

İnşa edilecek olan ya da edilmesine devam edilen projelerde yer alan belirli bir bölümün bağımsız paylara bölünerek yatırım amaçlı satılmasını sağlayan sertifikalara gayrimenkul sertifikası adı verilmektedir. Bu sayede o gayrimenkul projesi içerisinde yer almak isteyen ancak projede yer alan bir dairenin tamamını alamayacak olan küçük yatırımcılarında da projeye dâhil olması sağlanırken, proje sahiplerinin de kredi kullanmadan nakit kaynak bulmalarına olanak sağlanmış olur.

Gayrimenkul Sertifikası İhracı Nasıl Yapılır?

İhraççı olarak gayrimenkul sertifikası satmak isteyen kişilerin ise mutlaka sertifika ihracı için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından gerekli izin sürecini tamamlayarak onaylanmış olmaları gerekmektedir. Gayrimenkul projesinin ihraççıya ait olması ya da bu mülkiyet üzerinden ihraççı tarafından kurulan bir kat irtifakı bulunması zorunludur. Yine buna ek olarak SPK başvuru tarihinden geriye dönük olarak son 5 yıllık zaman dilimi içinde en az ihraç edilmek istenen taşınmazın yarı değerini taşıyan bir projede tamamlanarak teslim edilmelidir. Uzun vadeli derecelendirme notu olmayan ya da öz kaynaklarının toplamı sermayesinden yüksek olmayanlar ihraççı olarak gayrimenkul sertifikası çıkartamazlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz