Gayrimenkuller için yeni yatırım aracı olan gayrimenkul sertifikası için ilk talepler toplanıyor.Başakşehir’deki Park Mavera konut projesi kapsamındaki evler sertifika ile pay ha

Gayrimenkul Sertifikası Dönemi Başladı!
Gayrimenkuller için yeni yatırım aracı olan gayrimenkul sertifikası için ilk talepler toplanıyor.
Başakşehir’deki Park Mavera konut projesi kapsamındaki evler sertifika ile pay halinde satılacak. Oldukça ilgi gören model için günde 1200 bilgilendirme talebinde, 27 aracı kurum tarafından da pay satışı talebinde bulunuldu. 
Gayrimenkul sahibi olmak için yeterli kadar birikime sahip olmayanlar için bulunmaz fırsat olan sertifika ile satış dönemi, için ilk talepler toplanmaya başlıyor. Dönem sonunda yeterli sertifikaya sahip olanlar evi alabilecek, yeteri kadar biriktiremeyenler ise değer artışından faydalanıp satarak güzel bir yatırım yapmış olacak. 
Gayrimenkul geliştiren şirketler için de finansal destekte bulunacak olan sertifika modeli için ilk adım TOKİ ve Makro İnşat ortaklığında, Başakşehir’de atılacak. Park Mavera 3 projesi için sertifika almak isteyenlerin talepleri 29-31 Mart tarihlerinde toplanacak. Proje kapsamında ev sahibi olmak için en az 11 bin 58 pay biriktirmek gerekiyor iken, 100 pay bir metrekareye denk düşmekte. Ayrıca her pay için ödenecek ücret de 42,5 TL olarak belirlendi. 

Sertifika Sisteminin İşleyişi Nasıl?
– Projesi için ruhsatını alan şirket SPK’ya başvurup ihraç izni alacak. Projenin belirli bir bölümünün satışı sertifika ile olacak.
– Projelerde sertifika ile satış başlamadan önce, her dairenin kaç sertifika değerinde olduğu belirlenecek.
– Diyelim ki X dairesi için 11 bin sertifika gerekiyor, alıcı aynı miktarda sertifika toplayacak.
– Birden fazla alıcının istediği dairenin satışında, başvuru önceliği göz önüne alınacak.
– Proje sonunda yeterli sertifika toplandığı takdirde, tapu harcı ve KDV’nin de ödenmesi sonucunda ev sahiplendirilecek.
– Ev sahibi olmak için belirlenen sertifikaya ulaşamayanlar, paylarının değerini alacak. Bu da projede bulunan sertifikalı satışa sunulan dairelerin açık artırma ile satılması sonucu olacak. Elde edilen gelir, pay sahiplerine ödenecek.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.