Hükümet tarafından çıkarılan yeni emlak seferberliği projesi içerisinde yer alan gayrimenkul sertifikası ile ilgili olarak ilk adım atıldı. Bizzat Başbakan Yardımcısı Nurettin Cani

Gayrimenkul Sertifikası İçin İlk Satış Park Mavera 3 Projesi İçin Yapılacak
Hükümet tarafından çıkarılan yeni emlak seferberliği projesi içerisinde yer alan gayrimenkul sertifikası ile ilgili olarak ilk adım atıldı. Bizzat Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin katılımı ile gerçekleştirilen Park Mavera 3 projesinin tanıtımı için düzenlenen toplantıda bu projenin % 30 seviyesinin satışı için gayrimenkul sertifikası çıkarılacağı açıklandı. 

Gayrimenkul Satış Sertifikası Yönetmeliği Yayımlandı 
Satış için geri sayım başlarken gayrimenkul satış sertifikası işleminde uyulması gereken kuralları içeren gayrimenkul satış sertifikası yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yönetmelik ile beraber merak edilen pek çok soruda yanıt buldu. Gayrimenkul sertifikası alan kişilerin korunmalarını sağlamak amacı ile kademeli olarak ödeme yapılacak. Projenin ilerleyişi yapı denetim kuruluşları tarafından takip edilecek ve aylık olarak raporlanacak. 
Fonda Toplanan Toplam Para Kademeli Olarak Ödenecek 
Ödemeler inşaatın ilerleyişine göre yine kademeli olarak yapılacak. Bu sayede yüklenicilerin projeyi tamamlamadan fon paralarını alarak yatırımcıları mağdur etmelerinin önüne geçilecek. Buna göre gayrimenkul sertifikası ihracı için yapılan satış tutarının toplamının yüzde 10 tutarı yükleniciye peşin olarak ödenecek. Geriye kalan toplam tutarının yüzde 80’lik bölümü ise projenin tamamlanma kademesine göre taksitle ödenecek. Yani yüklenici projeyi tamamladıkça ödemesini alacak. Geriye kalan yüzde 10’luk bölüm ise belirlenen vadenin sonunda projenin bitirilmesi ile ödeniyor. Yani yatırımcının her kuruşu güvenlik altına alınıyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.