Gayrimenkul Sertifikası İçin Yeni Dönem Müjdesi

Sermaye Piyasası Kurulu gayrimenkul sertifikası hakkında yaşanan sorunların çözümü için yeni bir tebliğ yayımlandı. Gayrimenkul Sertifikaları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ sonunda Resmi Gazete’de yayımlanarak kanuni olarak yürürlüğe girmiş oldu.

Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

Özellikle de oldukça yüksek fiyatlara satılan markalı konut projelerinin ihtiyaç duyduğu nakit akışını sağlamak ve küçük yatırımcıya da büyük projelerden yararlanmak hakkını sağlayan gayrimenkul sertifikası projeyi üstlenen kişi ya da kuruluş tarafından inşa edilecek olan ya da inşaatına devam edilen gayrimenkul projesi için finansman kaynağı olarak kullanılmak üzere ihraç edilen menkul kıymetlere gayrimenkul sertifikası adı verilmektedir.

Yeni Dönemde Yapılan Yenilikler Ne?

Gayrimenkul sertifikası sisteminde yapılan yenilikler ile beraber fiyat dalgalanmalarına karşı SPK tarafından önlem alınması ile beraber yatırımcılar artık kendilerini daha güvende hissedecekler. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım yapılan bu yenilik ile beraber yüzde 10 seviyesinde bulunan ihraççıya aktarılacak olan payın yüzde 25 seviyesine yükseltildiğini söyleyerek bunun önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Yapılan bu müdahalenin sektör için çok önemli olduğunu vurgulayan Durbakayım bu sayede gayrimenkulün tabanının daha fazla insana açılma fırsatı yakaladığını söyleyerek 2018 yılında bunun olumlu etkilerinin çok daha iyi bir şekilde hissedileceğini söyledi. Yine yapılan müdahale ile beraber inşaat sektörüne nakit akış hızı da büyük oranda artacak ve bu da sektöre avantaj sağlayacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz