Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

2016 senesinde hükümet tarafından kentsel dönüşüm projelerinin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanabilmesini sağlamak adına geliştirilen eylem planı içerisinde yer alan yeniliklerden biride gayrimenkul sertifikası sistemidir. Peki, gayrimenkul sertifikası nedir?

Gayrimenkul Sertifikası

Gayrimenkul projesi üreten firmaların bu projelerini finanse edebilmek için ihraç ettiği menkul kıymetlere gayrimenkul sertifikası adı verilmektedir Devlet güvencesi altında üretilen konut projelerinde bu sayede artık isteyen kişiler metrekare başına alımda bulunabilmektedir. Yani 120 metrekare olarak üretilen bir daire almak yerine isteyen kişilerin bu dairenin sadece 60 metrekaresini hatta dilerlerse 1 metrekaresini dahi satın alma hakları bulunmaktadır.

Gayrimenkul Sertifikası Nasıl Alınır?

Gayrimenkul sertifikası almak isteyen kişi ya da kurumların ihraççı olarak sertifika ihraç eden kurumlar üzerinden alımda bulunmalarına olanak sağlanacak. Ancak kentsel dönüşümde gayrimenkul sertifikası için hala SPK çalışmalarına devam ettiği için şu anda resmi olarak satışlar henüz başlamış durumda değil. Bu nedenle alımda bulunmak isteyen kişilerin biraz daha beklemeleri gerekiyor.

Gayrimenkul Sertifikası İle Yatırım Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul sertifikası alarak yatırımda bulunmak isteyen kişilerin önlerinde iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki yatırımcı olarak projeye katılarak bir miktar sertifika satın almak ve proje bittiği anda bu sertifikaları satarak aradaki alış ve satış fiyatı farkı üzerinden kar elde etmek. İkinci seçenek ise yeterli miktarda sertifika satın alarak proje bittiği anda bu sertifikalarını birleştirerek projede yer alan konutlardan birini satın almak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz