Gayrimenkul sektöründe sıklıkla duyulan bir kavram olan İhraçcı özellikle de gayrimenkul sertifikası ihracı konusunda telaffuz edilmektedir. Peki, ihraççı ne demek?

İhraçcı Ne Demek?
Gayrimenkul sektöründe sıklıkla duyulan bir kavram olan İhraçcı özellikle de gayrimenkul sertifikası ihracı konusunda telaffuz edilmektedir. Peki, ihraççı ne demek?
İhraççı Nedir?
Gayrimenkul sertifikasının ihracını gerçekleştiren ya da kendi mevzuatlarında sermaye piyasası araçlarından ihraç etme hakkına sahip olan kamu kurum ve kuruluşları ile gayrimenkul sertifikası ihraç etmek üzere ilgili kurula başvuruda bulunan anonim şirketler ihraççı olarak kabul edilmektedir. 
Gayrimenkul Sertifikası Nedir?
İhraççılar tarafından hala inşaatı devam etmekte olan ya da yeni inşa edilecek olan gayrimenkul projelerinde finans kaynağı olarak kullanılmak üzere ihraç edilen, gayrimenkul projesinde belirlenen bağımsız bölümler veya da bağımsız bölümlerin belirlenen bir alanını temsil eden sermaye piyasası araçlarından nominal değeri eşit olanlara gayrimenkul sertifikası adı verilmektedir. 
Geride bıraktığımız 2016 yılının Ağustos ayında yenilenen Gayrimenkul Sertifikası Tebliği Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve bir dizi yenilik getirilmişti. Yapılan bu değişiklik ile beraber hatırlanacağı üzere isteyen kişilerin evin 1 metrekaresini dahi satın almasına izin verilmiş, hatta bu durum televizyonlarda uzun süre “satılık oda” şeklinde haberler yapılmasına neden olmuştu. 
Yapılan değişiklikler kapsamında artık satışa sunulan bu gayrimenkul sertifikalarının kentsel dönüşüm projelerinde de kullanılmasının da önü açılmış oldu ve kentsel dönüşüm projelerinin önü açılmış oldu. Yine yapılan düzenleme sonucunda bundan böyle Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) da gayrimenkul sertifikası ihraç etme yetkisi kazanmış oldu. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.