Gayrimenkul Sertifikasının Halka Arz Sonuçları!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde, Makro İnşaat’ın Park Mavera 3 adlı projesinde uygulamaya geçilen gayrimenkul sertifikasının sonuçları açıklandı.
Türkiye’nin gayrimenkul sertifikasının ilk uygulanacağı proje olan Makro İnşaat’ın Park Mavera 3 projesine dair bilgiler Vakıf Yatırım Menkul Değerler’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda açıklandı.

Açıklamaya göre, 29 ila 31 Mart tarihlerinde Park Mavera 3 projesine ilişkin olarak talep toplama yöntemi ile gerçekleştirilmiş olan gayrimenkul sertifikası satışlarında, her biri 42,50 TL olmak üzere, 3 milyon 370 bin 410 adet gayrimenkul sertifikasının, toplam olarak 143 milyon 242 bin 425 TL karşılığında satışı yapıldı.

1 milyon 775 bin 842 adet sertifika, yani %52,7’lik bir oranın yurtiçi bireysel yatırımcılara, 1 milyon 594 bin 568 sertifikanın, yani %47,3’lük bir oranın da yurtiçi kurumsal yatırımcılara yapılacağı bildirildi.

Sertifika Sisteminin İşleyişi Nasıl?

– Projesi için ruhsatını alan şirket SPK’ya başvurup ihraç izni alacak. Projenin belirli bir bölümünün satışı sertifika ile olacak.
– Projelerde sertifika ile satış başlamadan önce, her dairenin kaç sertifika değerinde olduğu belirlenecek.
– Diyelim ki X dairesi için 11 bin sertifika gerekiyor, alıcı aynı miktarda sertifika toplayacak.
– Birden fazla alıcının istediği dairenin satışında, başvuru önceliği göz önüne alınacak.
– Proje sonunda yeterli sertifika toplandığı takdirde, tapu harcı ve KDV’nin de ödenmesi sonucunda ev sahiplendirilecek.
– Ev sahibi olmak için belirlenen sertifikaya ulaşamayanlar, paylarının değerini alacak. Bu da projede bulunan sertifikalı satışa sunulan dairelerin açık artırma ile satılması sonucu olacak. Elde edilen gelir, pay sahiplerine ödenecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz