Konut sektöründeki büyük bir yenilik olarak karşımıza çıkan gayrimenkul sertifikası, konut sahibi olmak isteyen fakat yeterli birikimi olmayanlar için büyük bir fırsat.

Gayrimenkul Sertifikasıyla Ev Almak
Konut sektöründeki büyük bir yenilik olarak karşımıza çıkan gayrimenkul sertifikası, konut sahibi olmak isteyen fakat yeterli birikimi olmayanlar için büyük bir fırsat.
Sertifika ile Konut Sahibi Olma Süreci
Konut satışlarının başlamasından önce, her konut için gereken sertifika sayısı ayrı ayrı belirleniyor. Yani her konut için, “X numaralı daire için gereken sertifika sayısı 10 bin tanedir.” gibi belirlemeler yapılacak. Ev sahibi olmak isteyenler, bu miktarı göz önünde bulundurarak, sahip olmak istedikleri konut için başvuruda bulunacak ve sertifikaları toplayacak. Birden fazla kişinin aynı konut için talepte bulunması halinde, başvuruda bulunma tarihleri göz önünde bulundurulacak. Projenin bitiminde, belirlenmiş olan miktarda sertifika sahibi olan kişiler, tapu harcı ve KDV’yi ödeyerek konutu teslim alacak.
Sertifikalar Nakde Çevrilebiliyor
Sertifika toplayanlar, diledikleri takdirde sertifikalarını nakde çevirebiliyor. Sertifikalarını nakde çevirmek isteyen kişilerin, üç yıllık proje süresinin sona ermesini beklemeleri gerekmiyor. Vade sonunda konut yerine nakde dönüştürmek isteyenler de ihraççı tarafından vade tarihinden bir önceki üç aylık dönemdeki borsa fiyatlarının ortalaması üzerinden geri alabiliyor.
Yeterli Sertifika Toplayamayanlar
Proje bitiminde, satın alınmak istenen konut için yeterli sertifikayı toplayamayan kişiler, topladıkları sertifika adedinin değerini alıyor. Bunun için, projede gayrimenkul sertifikası ile satış kapsamında olan konutlar açık artırma yolu ile satılıyor. Açık artırma sonucunda elde edilen gelir, yeterli sertifikayı toplayamayan kişilere ödeniyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.