Gayrimenkul Sözleşmeleri OHAL’den Etkilenecek Mi?

Olağan Üstü Hal durumunun meclis kararı ile uzatılması ile beraber emlak sektöründe de bir takım soru işaretleri oluştu. Özelikle de gayrimenkul sözleşmeleri konusunda sektörde çok sayıda soru gündeme gelirken bu sözleşmelerin geçerliliğinin OHAL döneminde de süreceği kesin bir dille açıklandı.

Müteahhit OHAL’i Bahane Ederek Ek Süre İsteyebilir Mi?

Gayrimenkul sözleşmesi imzalayarak inşaatı devam eden projelerden konut satın alan kişilerin en büyük tedirginliklerinden biride olağanüstü hal nedeni ile müteahhitlerin ek süre isteyip isteyemeyeceği hususunda yaşanıyor. Ancak çıkarılan olağanüstü hal kararlarında iş hayatına hiçbir şekilde müdahalede bulunulmaması kesinlikle böyle bir durumun ortaya çıkmasına neden olamayacağı için müteahhitlerin de böyle bir talepte bulunmaları mümkün olmuyor. Sadece verilen olağanüstü hal kararı nedeni ile inşaatın yapımı aşamasında sorunlar yaşanması ya da şantiyenin işlerine son vermesi durumunda müteahhit tarafından böyle bir talepte bulunulması söz konusu olabiliyor.

OHAL Nedeniyle Gayrimenkul Sözleşme Feshi Yapılabilir Mi?

Hayır, şu anda yürütülen inşaatlar için böyle bir fesih kararının çıkması çok muhtemel görünmüyor. Ancak ilerleyen dönemde OHAL nedeni ile inşaatın yapıldığı şantiyede çalışmaların gerçekleştirilmesine izin verilmez ve inşaatın devamı imkansız bir hale gelirse ancak o zaman gayrimenkul sözleşmesi feshedilebiliyor. Sizde imzalamış olduğunuz gayrimenkul sözleşmesi ile ilgili olarak bu tip endişeler yaşıyorsanız, muhatap olan müteahhitlik firması ile ihtarname göndererek aklınıza takılan soruların yanıtlarını alma hakkına sahipsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz