Gayrimenkul’de 1 Ekim Yarın İtibari İle Yeni Dönem Başlıyor 

1 Ekim 2017 tarihi itibari ile Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği resmi olarak yürürlüğe girecek. Yeni imar yönetmeliği ile beraber 1+0 stüdyo dairelerin yapımının yasaklanması ve toplam kat alanlarına ilişkin yeni düzenlemeler gibi farklı pek çok uygulama hayata geçirilecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır ülkemizde ilk imar planının 1985 yılında hayata geçirildiğine dikkat çekerken bu tarihten günümüze kadar 17 değişiklik yapıldığı bilgisini paylaştı.

Gayrimenkul Sektörüne Yeni Sınırlamalar Geliyor 

Getirilen yeni imar yönetmeliği ile beraber gayrimenkul sektörüne farklı alanlarda pek çok yeni sınırlama getiriliyor. Getirilen yeni sınırlamalar hakkında bilgi veren Gökçadır eski yönetmeliğe göre yüzde 20 alanında uygulanan emsal dışı kullanma alanı yeni yönetmelikte artık sıfıra kadar indirildiğini belirterek bu kısıtlamaların sektöre disiplin getirilmesi için zorunlu olduğunu dile getirdi.

Stüdyo Daireler Yasaklanıyor 

Yeni yönetmelik kapsamında yapılan en büyük değişikliklerden biride artık 1+0 stüdyo dairelerin yapımının yasaklanacak olması şeklinde öne çıkıyor. Arsaların imar oranlarının düşmesi ile beraber arsa fiyatlarını düşmesinin doğal bir sonuç olacağını dile getiren Adil Gökçadır yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin hayata geçirilmesi ile beraber arsa fiyatlarının düşmesini beklediklerini dile getirdi. Yönetmelik ile beraber Türkiye’de sağlıklı yapıların inşa edilmesinin önü açılacak ve yeşil alanlar korunarak yapılaşma gerçekleştirilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz