Gayrimenkulde artık ekspertiz raporu zorunlu hale geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın yeni hazırlamış olduğu ara formülle gayrimenkulde yeni bir dönem başlıyor. Ekspertiz raporlarında bundan böyle gayrimenkul ile alakalı tüm sorunlar rapora dökülecek ve değerlendirilecek. Hem alıcı hem satıcı daha hızlı ve daha güvenli bir ticaret yapacak.

2022’de İşlemler Değişiyor!

Yeni Akit Gazetesi‘nde çıkan haberin detaylarında, arsa, ev iş yeri gibi bütün gayrimenkul satışlarında Gerçek Değer zorunluluğu başlayacak. 2022’de başlaması beklenen bu uygulamadan önce vergi kaybının önüne geçmek için yeni bir ara formül şimdiden hazırlandı. Yeni formülün aktif bir şekilde başlamasından önce belli bir formülle gayrimenkül satışı olacak. Gerçek değer için değerlendiren şirketlerden ekspertiz raporu alınacak. Bu raporun ise 250-300 TL‘ye tekabül edeceği ifade ediliyor. Bu rapor ile tapuya gidilerek gerçek değerler ile satış yapılacak.

Ekspertiz raporu ile işlemler artık hızlanıyor. Gayrimenkulünü daha hızlı bir şekilde satmak isteyenler, ekspertiz raporuyla daha fazla avantajlı olacak. Tapu satışında değerleme raporları zorunlu olunca alıcının ve satıcının daha hızlı ve güvenli satış yapması bekleniyor. Önümüzde ki yıl programlarında bulunan Aralık sunana dek iş birliği yapılması beklenen kurumlar ile gayrimenkul değerleme sistemleri geliştirilecek. Özellikle de imar planları ve revizyonlarının ortaya çıkmasıyla toplu bir değerleme sistemi oluşacağı ve bu sistem ile gayrimenkul de bir dengenin oluşacağı tahmin ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz